Blog

2018-02-04 11:56

Zastosowanie aplikacji mobilnych

Zastosowanie aplikacji mobilnych

Praktycznie każda gałąź gospodarki korzysta obecnie z możliwości, jakie gwarantują zaawansowane aplikacje mobilne. Pozwalają one między innymi skrócić proces produkcyjny, usprawnić komunikację czy chociażby sterować urządzeniami w sposób zdalny.

Wszystko to sprawia, że trudno w sztywnych ramach sklasyfikować aplikacje mobilne. Zakres ich działania jest bowiem niezwykle szeroki. Jedyna pewną kwestią jest to, że, jak sama nazwa wskazuje, są one przygotowywane na urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety. Koniecznie sprawdź naszą ofertę Tworzenia aplikacji mobilnych.

Rodzaje aplikacji mobilnych

Mimo wszystko, możemy spróbować wymienić kilka najważniejszych typów omawianych aplikacji. Wynikają one przede wszystkim ze sposobów ich tworzenia. Największą grupę stanowią obecnie tak zwane aplikacje webowe, czyli wykorzystujące do działania połączenie internetowe. Spośród nich wymienić można chociażby rozwiązania społecznościowe, aplikacje do zamawiania jedzenia, portale aukcyjne czy chociażby systemu do organizacji transportu.

Oczywistym ich ograniczeniem jest konieczność ciągłego połączenia z siecią, bez której nie są w stanie działać. Tworzenie aplikacji internetowych (webowych) wymaga wykorzystania nie tylko różnych języków programowania (jak na przykład C# lub Java), ale także odpowiednich mechanizmów (ASP.NET, CGI etc.).

Druga dużą grupę tworzą tak zwane aplikacje natywne, które nie wymagają połączenia internetowego. Są one zazwyczaj tworzone specjalnie pod konkretnych system operacyjny, dzięki czemu są w stanie wykorzystać ich możliwości. Spośród nich wymienić można między innymi aplikacje do zarządzania finansami, do edytowania zdjęć i filmów czy też rozbudowane kalendarze.

Na rynku wymienia się również aplikacje stanowiące niejako połączenie obu wymienionych wyżej grup. Określane są one często mianem hybrydowych.

Do czego służą aplikacje mobilne?

Zastosowanie aplikacji mobilnych

Skoro wiemy już, z jakimi mniej więcej rodzajami aplikacji możemy mieć do czynienia, warto rozważyć podstawową kwestię, związaną z obszarami, w których są one wykorzystywane. Tych natomiast jest naprawdę mnóstwo.

  • Aplikacje biznesowe. Mowa o wszelkich rozwiązaniach, które wspomagają prowadzenie firmy. Sporą grupę tworzą również aplikacje pozwalające na skuteczne opracowanie i przeprowadzanie kampanii internetowych. Do tego dodać możemy programy księgowe, zaawansowane komunikatory, aplikacje pozwalające kontrolować pracowników i wiele, wiele innych. Co ważne, mnóstwo tego typu rozwiązań możemy otrzymać za darmo.

 

  • Aplikacje finansowe. W tym przypadku mowa przede wszystkim o aplikacjach kojarzonych z bankami. Pozwalają one między innymi na korzystanie z internetowego konta bankowego, a także zlokalizowanie placówki konkretnej instytucji. Nie możemy zapominać także o programach wykorzystywanych przez brokerów.

 

  • Aplikacje medyczne. Mowa w tym miejscu nie tylko o rozwiązaniach kierowanych do pacjentów (rejestracja wizyty, planowanie wizyty, zdrowe odżywianie etc.), ale również do lekarzy i naukowców. Wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju rozwiązań informatycznych.

 

  • Aplikacje edukacyjne. Bardzo liczna grupa, w której znaleźć możemy między innymi programy ułatwiające naukę języków obcych. Wiele z nich przygotowana została również z myślą o dzieciach, które dzięki nim mogą uczyć się poprzez zabawę.

 

  • Aplikacje społecznościowe. Mowa o różnego rodzaju komunikatorach, a także aplikacjach dedykowanych konkretnym portalom.

 

  • Aplikacje sportowe. Pozwalają na skuteczne monitorowanie czynionych postępów w ramach planu treningowego. Niektóre z nich służą również do pomiaru pulsu i innych aktywności naszego organizmu.

Wymieniliśmy zaledwie kilka najważniejszych grup aplikacji. Wspomnieć można również całą masę rozwiązań służących rozrywce – mowa tu między innymi o aplikacjach filmowych, muzycznych, książkowych. Do tego wszystkiego należy dodać także gry, stacje pogodowe, oprogramowanie do obróbki zdjęć i wiele, wiele innych.

Dobre aplikacje mobilne i ich zastosowanie

Dobra aplikacja mobilna, czyli jaka?

Zarówno firmy specjalizujące się w tworzeniu omawianych rozwiązań dla klientów zewnętrznych, jak i firmy chcące stworzyć aplikację dla konkretnego produktów powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na wygodę użytkownika.

Interfejs (UI), sposób wykorzystania poszczególnych funkcji, przedstawienie informacji – wszystko to wpływa na tak zwany User Experience, czyli zbiór doświadczeń, z jakimi mamy do czynienia podczas korzystania z wybranego narzędzia. Mnóstwo aplikacji mobilnych służy również podtrzymaniu kontaktu z klientem. Mowa między innymi o szeregu prostych grach, które są wypuszczane między innymi przez producentów samochodów czy firmy spożywcze. Do tego należy dodać także aplikacje angażujące całe społeczności, wykorzystywane w ramach konkretnych akcji promocyjnych.

Przykładów zastosowania aplikacji mobilnych jest mnóstwo. Nie tylko ułatwiają one życie „szarych” użytkowników, ale także pozwalają budować świadomość marki oraz usprawnić szereg procesów realizowanych w ramach codziennych zadań. Jeśli potrzebujesz aplikację mobilną dla swojego start-upu, biznesu, firmy lub usługi, skontaktuj się znami.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array