Blog

2019-08-08 17:22

Sklep internetowy SaaS czy sklep dedykowany – co wybrać?

Sklep w abonamencie czy dedykowane rozwiązanie co jest lepsze?

Jedną z pierwszych decyzji, jaką musi podjąć przedsiębiorca zamierzający otworzyć sklep internetowy, jest wybór oprogramowania. Wśród dostępnych możliwości mamy m.in. platformę SaaS oraz dedykowany e-sklep. Na które z tych dwóch rozwiązań warto się zdecydować?

Czym charakteryzuje się sklep internetowy SaaS?

SaaS (Software as a Service) to nic innego jak oprogramowanie sklepu internetowego, które jest dostarczane z tzw. chmury obliczeniowej. System przechowywany jest na serwerach dostawcy (np. Shoper, Shopify, Clic Shop czy Red Cart), z których korzysta przedsiębiorca. Na co możemy liczyć, wybierając platformę SaaS?

Jej możliwości uzależnione są od rodzaju pakietu wykupionego u usługodawcy. Co ważne, pod sklep internetowy możemy podłączyć własną domenę lub skorzystać z subdomeny firmy, u której kupujemy licencję. Warto przy tym pamiętać, że ta druga opcja jest mniej korzystna. Utrudnia bowiem optymalizację i pozycjonowanie e-sklepu.

Podstawowym atutem oprogramowania SaaS jest jego automatycznie aktualizowanie przez dostawcę usługi, dzięki czemu zawsze mamy dostęp do bieżącej wersji sklepu internetowego. Co więcej, to na usługodawcy ciąży również konieczność dostosowania platformy do wymagań prawnych obowiązujących w Polsce.

Liczyć możemy także na pomoc techniczną. Jest ona dedykowana każdemu klientowi, jednak jej forma zależy od rodzaju pakietu, jaki wykupiliśmy. Producent oferuje także atrakcyjne zniżki, np. na promocję sklepu internetowego u swoich partnerów. Bezpłatny okres próbny z kolei daje możliwość przetestowania, czy oprogramowanie odpowiada naszym potrzebom.

eCommerce - dedykowany sklep czy gotowy w SaaS?

Nie jest to jednak rozwiązanie całkowicie pozbawione wad. Wielu użytkowników narzeka na ograniczoną możliwość ingerencji w wygląd e-sklepu i oferowane funkcje. Oczywiście możemy zmienić szablon sklepu, wykonać grafiki i zainstalować pożądane widgety, jednak wiąże się to z dodatkową opłatą.
 

Wśród najważniejszych zalet oprogramowania sklepów SaaS wymienić można:
 

  • stałą opłatę licencyjną (w tym hosting w cenie),

  • natychmiastową gotowość do działania,

  • automatyczne aktualizacje,

  • wsparcie techniczne,

  • atrakcyjne bonusy od producenta,

  • bezpłatny okres próbny.

     

Jakie możliwości daje sklep dedykowany?
 

Sklep dedykowany, jak sama nazwa wskazuje, jest pisany od podstaw przez firmę programistyczną, zgodnie z wymaganiami zawartymi w zleceniu. To dosyć kosztowne rozwiązanie, na które zazwyczaj mogą pozwolić sobie spore przedsiębiorstwa. W ich przypadku gotowe rozwiązania (w tym chociażby SaaS) mogą okazać się po prostu niewystarczające.
 

Podstawowym atutem sklepu dedykowanego jest jego elastyczność, czyli możliwość dostosowania wyglądu i funkcji do preferencji zleceniodawcy. W ten sposób uzyskujemy oprogramowanie szyte na miarę naszych potrzeb i dopasowane do oczekiwań grupy docelowej.
 

Wygląd i sposób działania sklepu internetowego to oczywiście ważne kwestie, jednak nie najważniejsze. Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo wrażliwych danych. Jeśli je zapewnimy, nasz e-sklep na pewno będzie cieszyć się zaufaniem klientów. Przy tworzeniu sklepu dedykowanego firma programistyczna na pewno zatroszczy się o wdrożenie certyfikatu SSL, który zaszyfruje dane przesyłane pomiędzy komputerem klienta a serwerem, na którym działa e-sklep. Możemy zatem spać spokojnie.

Tworzenie sklepów internetowych dedykowanych

Które rozwiązanie oprogramowania sklepu internetowego wybrać?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać i zależy od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wysokość dostępnego budżetu. Jeżeli dysponujemy ograniczonymi możliwościami finansowymi, wówczas prawdopodobnie nie będzie nas stać na zakup sklepu dedykowanego.

Gdy dysponujemy odpowiednio wysokim budżetem, warto wybrać sklep dedykowany. Firma programistyczna zaprojektuje go w taki sposób, by był on jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb i preferencji – oczywiście z uwzględnieniem oczekiwań klientów.

Rozwiązanie to ma wiele zalet, m.in. zapewnia elastyczność i większe możliwości rozwoju w porównaniu z oprogramowaniem SaaS. Wybierając je, nie powinniśmy mieć również żadnych trudności z optymalizacją e-sklepu pod kątem wyszukiwarek. Dzięki temu łatwiej nam będzie zwiększyć widoczność naszego biznesu w sieci.

Sklep dedykowany będzie odpowiedni w przypadku przedsięwzięć sprawdzonych i dobrze przemyślanych. Jeśli jesteśmy na etapie testowania pomysłu na biznes, lepiej wybrać platformę SaaS, która jest bardzo dobrym rozwiązaniem na początek. Sprawdzi się ona w przypadku niewielkich sklepów oraz przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z e-commerce i nie mają zbyt dużej wiedzy programistycznej, by samodzielnie wdrożyć pewne rozwiązania.

To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od wielu czynników, w tym min. możliwości finansowych, wielkości e-sklepu, etapu rozwoju działalności, jej profilu oraz naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Jedno jest pewne. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Dzięki analizie otrzymywanych możliwości z pewnością podejmiemy właściwą decyzję.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array