Blog

2016-06-26 16:26

PrestaShop vs Magento - zalety i wady

PrestaShop czy Magento - rozwiązania eCommerce

 Na pozór podobne, w rezultacie różniące się wieloma funkcjonalnościami. PrestaShop i Magento – jedne z najpopularniejszych platform e-Commerce. Przeczytaj o ich wadach, zaletach, cechach charakterystycznych – jeszcze przed dokonaniem wyboru oprogramowania e-Commerce.

PrestaShop

Prestashop to jeden z najpopularniejszych skryptów służących do prowadzenia sklepu internetowego. Posiada on wiele wtyczek dających możliwość rozwijania jego funkcjonalności. Ze względu na swoją intuicyjność, jest polecany osobom rozpoczynającym prowadzenie sprzedaży przez Internet.

Zalety i wady PrestaShop

PrestaShop jako narzędzie wykorzystywane w e-Commerce posiada wsparcie techniczne nie tylko w języku angielskim, ale i w języku polskim. Jest oparte o system szablonów Smarty, dlatego znający je programiści i designerzey z pewnością nie będą mieli trudności ze zmianą grafiki i dostosowaniem jej do potrzeb indywidualnych Klientów.

Kolejną zaletą PrestaShop jej jej funkcjonalność. PrestaShop posiada wiele wbudowanych funkcjonalności, których nie znajdziemy w Magento. Brakujące funkcjonalności, często darmowe, można doinstalować. Jeśli ich nie ma, ich wykonanie można zlecić programiście znającemu ten system, a o takich nie trudno.

PrestaShop oferuje wiele możliwości, jest narzędziem wydajnym, nie wymaga też dużej ilości zasobów serwera, jest łatwa w obsłudze.

Prestashop - dlaczego warto - wady i zalety

Wady PrestaShop

Choć w skrypcie tym występuje wiele darmowych funkcjonalności, niektóre, aby mogły być stosowane wymagają dokupienia lub wykonania na zamówienie. Jeśli więc zależy nam na danej opcji, warto sprawdzić czy w wyposażeniu podstawowym nie posiada jej inny skrypt, jak choćby Magento.

Starsze wersje PrestaShop mogą zawierać błędy wymagające wykonania poprawek przez programistów. Pomocne mogłoby okazać się wdrożenie automatycznej aktualizacji, niestety PrestaShop na chwilę obecną taką funkcjonalnością jeszcze nie dysponuje.

O ile skrypt ten może okazać się wystarczający do użycia przez niewielkie sklepy internetowe, o tyle jego funkcjonalność spotyka się z utrudnieniem w obsłudze dużych sklepów. Na tle Magento wypada on zdecydowanie gorzej, głównie ze względu na brak możliwości jego rozbudowy.

PrestaShop to zatem dobra propozycja dla osób rozpoczynających sprzedaż w Internecie, posiadających średnią wiedzę z zakresu informatyki.

Magento

Bardzo popularna i jedna z najbardziej rozbudowanych platform służąca do prowadzenia sprzedaży w Internecie. Dedykowana do tych, którzy chcą prowadzić duży sklep internetowy. Posiada wiele ułatwiających zarządzaniem dużą ilością produktów funkcjonalności, wymaga jednak odpowiednio wysokich paramentów serwera oraz sporej wiedzy z zakresu informatyki.

Magento - dlaczego warto - wady i zalety

Zalety Magento

Rozbudowany system analiz, raportowania, zarządzania produktami, system płatności, wersja mobilna – funkcjonalność Magento jest bardzo obszerna.
Obsługa i zarządzanie jednym panelem administracyjnym umożliwia jednoczesne prowadzenie kilku sklepów.

Magento umożliwia również ustawienie odpowiedniego szablonu dla wybranego produktu.

Magento posiada duże wsparcie techniczne, głównie w języku angielskim. W porównaniu do obsługi PrestaShop wymaga większej wiedzy informatycznej.

Kolejnym plusem dla Magento jest również, praktycznie nieograniczona możliwość rozbudowywania skryptu, czego, w takich możliwościach, nie daje nam PrestaShop. Skrypt ten umożliwia również zainstalowanie wielu płatnych, za to niezwykle rozbudowanych, funkcjonalności. Wiele edycji jest jednak darmowych.

Magento, w odróżnieniu od innych darmowych skryptów, posiada również bardzo duże możliwości optymalizacji pod kątem SEO.

Wady Magento

Jedną z podstawowoych wad Magento jest to, iż skrypt ten nie jest tak intuicyjny jak np. PrestaShop, wymaga też znacznie większej wiedzy informatycznej. Potrzebuje również większych wymagań parametrów serwera.

Ze względu na swą złożoność i zaawansowanie, koszty prowadzenie sprzedaży na oprogramowaniu Magenta są wyższe, sama zaś obsługa wymaga fachowego przeszkolenia lub skorzystania z usług firmy znającej się na tym skrypcie.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array