Blog

2020-02-02 11:40

Logo marek samochodowych - 10 przykładów i historii

Logotypy marek samochodowych i ich historia

Nie trzeba dysponować bogatą wiedzą na temat marketingu, by mieć świadomość tego, jaką istotną rolę odgrywa dobrze zaprojektowane logo. Ma ono ogromne znaczenie dla każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od branży, w której działa.

Logotypy w motoryzacji

Śmiało można stwierdzić, że w przypadku marek samochodowych identyfikacja wizualna pełni rolę szczególną. Zarówno kierowcom, jak i osobom, które nie posiadają aut, wystarczy chwila, by przypisać logotyp do konkretnej marki. Związane jest to oczywiście z intensywną ekspozycją i promowaniem znaku przez kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat.

Wszystko to sprawia, że logo służy nie tylko do łatwego rozpoznania marki – jest ono narzędziem do przekazywania wartości oraz cech szczególnych, z którymi dany producent jest utożsamiany. Logotypy marek samochodowych są tak głęboko zakorzenione w świadomości odbiorców, że ich zmiany, nawet z pozoru nieistotne, powodują ogromne poruszenie.

Mając na uwadze to, jak ważne jest logo w motoryzacji, postanowiliśmy przedstawić 10 naszym zdaniem najpopularniejszych, a także zdradzić historię ich powstawania.

Volkswagen

Zaczynamy od niemieckiego koncernu, który założony został w 1937 roku. Po zawirowaniach związanych z II wojną światową, firma zajęła się produkcją samochodów dla mas (lub dla ludu, ponieważ w języku niemieckim „Volk” znaczy naród, a „Wagen” auto).

Stąd też wzięła się obecność na logotypie liter V i W, które wykorzystywane są niezmiennie od początków działalności firmy. Warto podkreślić, że w czasach przedwojennych i wojennych, Volskwagen produkował samochody na modłę oczekiwać III Rzeszy, toteż pierwszy logotyp firmy przypominał swastykę.

W 1945 roku firma wznowiła produkcję, a logo zostało zmienione na okrąg, w którym wpisane zostały litery „V” oraz „W”. Do dziś zmieniła się wyłącznie kolorystyka.

Volkswagen nowe logo

Renault

W przypadku francuskiego producenta logo zmieniało się wielokrotnie. Pierwsza wersja przedstawiała inicjały trzech braci, którzy w 1898 roku założyli firmę – byli to Louis, Fernand oraz Marcel Renault. Kilka lat później doszli oni jednak do wniosku, że logotyp firmy powinien wskazywać na produkt, a wiec samochody. Dlatego też w 1906 pojawił się na nim automobil wraz z kołem zębatym.

Kolejna zmiana wprowadzona została w roku 1919 – związane było to z sukcesami, jakie odnosiły czołgi Renault na froncie I wojny światowej. Do roku 1923 w logo widniał więc czołg. Następnie zostało ono zmienione na okrągły grill, charakterystyczny dla samochodów producenta. W 1925 zmieniony został ona na diament, który 20 lat później zyskał żółtą barwę. Przez kolejne lata był lekko modyfikowany, jednak ogólna koncepcja pozostała niezmieniona.

Chevrolet

Firma została założone w 1911 roku przez szwajcarskiego mechanika Louisa Chevroleta i Amerykana Wiliama C. Duranta. Logo, czyli charakterystyczna muszka, zostało zaprojektowane z inicjatywy Duranta, który nadzorował pracę.

Nie wiadomo, skąd wziął się pomysł na taką właśnie stylistyka – niektóre źródła podają, że nawiązuje ona do flagi Szwajcarii, inne natomiast twierdzą, że inspiracją dla stworzenia logotypu była tapeta w jednym z francuskich hoteli.

Renault nowe logo

BMW

Kolejna niemiecka firma, która początkowo pełniła rolę fabryki samochodów. W 1923 roku BMW przygotowało swój pierwszy motocykl, a w roku 1928 samochód. Od początku powstania firmy, czyli 1916 roku logo wygląda praktycznie tak samo.

Wiele osób uważa, iż symbolizuje ono śmigło samolotu, jednak w rzeczywistości pochodzi od symbolu firmy RAPP Motorenwerke. Biało-niebieska szachownica wywodzi się natomiast z bawarskiej flagi.

Ford

Przechodzimy do jednej z najważniejszej marki motoryzacyjnej na świecie. Firma została założona w 1903 roku przez Henry’ego Forda, amerykańskiego inżyniera, którego wiele osób uważa za ojca motoryzacji.

Logo koncernu od wielu lat wygląda bardzo podobnie. Początkowo na logotyp składał się owalny, niebieski znaczek, w środku którego widniał napis „Ford Motor Company”. Po pewnym czasie napis skrócono do nazwiska założyciela. Sam kształt logo ma symbolizować niezawodność produkowanych samochodów.

Logo BMW stare i nowe

Alfa Romeo

Tym razem przyszła pora na producenta włoskiego. Firma została założona w 1910 roku i od początku posługuje się praktycznie tym samym logotypem.

Przygotowane zostało ono przez Romano Cattano, który zainspirował się czerwonym krzyżem widniejącym na fladze Mediolanu. Postanowił połączyć go z herbem rodu szlacheckiego Visconti, a całość zamknąć w okręgu, na którym obecnie widnieje napis „Alfa Romeo”. W roku 1945 postanowiono nieco zmienić logotyp (miał on czerwone tło), jednak już 5 lat później powrócono do pierwotnej koncepcji.

Opel

Historia firmy sięga roku 1862, kiedy to Adam Opel, niemiecki przemysłowiec, uruchomił przedsiębiorstwo produkujące maszyny do szycia. Niespełna 20 lat później firma zaczęła produkować również rowery. Gdy Adam Opel zmarł, za zarządzanie przedsiębiorstwem wzięli się jego synowie i żona – ze względu na rozwój motoryzacji, postanowili oni produkować motocykle i auta.

Początkowo logotyp tworzył napis Opel, jednak w 1937 roku postawiono na okrąg, przez który przebija się sterowiec. Obecna błyskawica pojawiła się dopiero w 1964 roku – nawiązywała ona do ciężarówki z okresu II wojny światowej. Nosiła ona nazwę Blitz, czyli z niemieckiego błyskawica.

Fiat

Firma Fabbrica Italiana di Automobili Torino została założona w 1899 roku. Pierwszy logotyp pochodził z plakatu informującego o uruchomieniu przedsiębiorstwa – był to złoty znaczek. Już 2 lata później zostało on zastąpiony przez logotyp oparty na niebieskiej stylistyce i skrótowej nazwy firmy – FIAT.

W 1921 roku niebieski znaczek został zastąpiony złotawo-czerwonym kołem, w środku którego widniał wspomniany napis. Przez kolejne lata logo zmieniało swój kształt, jednak od 2006 roku pozostaje okrągłe.

Logotypy Alfa Romeo

Peugeot

Francuska firma znana jest przede wszystkim z logo, na którym widnieje lew. Jak się okazuje, był on obecny od 1847 roku. Przedsiębiorstwo uruchomione zostało jednak w 1810 roku, przez Jean Pierre Peugeota. Początkowo zajmowało się produkcją młynków do kawy, soli i pieprzu. 70 lat później zdecydowano się na uruchomienie produkcji rowerów, a w 1889 roku również samochodów (była to inicjatywa wnuka założyciela firmy). Wspomniany lew nawiązuje do herby miasta Sochaux, w którym przedsiębiorstwo zostało założone.

Mercedes

Na koniec niemiecka firma, która utożsamiana jest obecnie z symbolem gwiazdy. Pojawił się on w 1909 roku, jako symbol trzech gałęzi, w których przedsiębiorstwo się specjalizowało – mowa o produkcji samochodów, łodzi i samolotów. Początkowo jednak (od 1902 roku) na samochodach pojawiał się wyłącznie napis Mercedes.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array