Blog

2019-10-22 16:22

Jak wybrać dobrą domenę dla mojego biznesu?

Jaka będzie dobra domena dla mojego biznesu lub sklepu ?

Wprowadzając swój biznes do Internetu, należy przemyśleć każdy, nawet najmniejszy szczegół, który może wpłynąć na końcowy sukces. Jednym z takich elementów jest domena – to ona najczęściej odpowiada za pierwszy kontakt z klientem, toteż musi być reprezentatywna.

Co to jednak oznacza? Czy konieczne jest wymyślenie czegoś na miarę nazw legendarnych marek i firm, które od lat są obecne w świadomości odbiorców? I tak i nie. Jak pokazuje praktyka, domena internetowa musi przede wszystkim jasno opisywać stronę, a także być łatwa do zapamiętania. Do tego dochodzi jeszcze kilka innych zasad, które także mają znaczenie. Zostały one wyjaśnione w poniższym tekście.

Jak wybrać domenę?

Jak już zostało powiedziane, domena odpowiada za pierwszy kontakt z klientem. Dobrze byłoby więc, aby od razu nakierowywała go na zakres usług lub rodzaj produktów oferowanych przez firmę. Dzięki temu klient od razu wie, z czym ma do czynienia. Podczas burzy mózgów, warto więc zastanowić się, jakie wyrażenia w najlepszy sposób oddają specyfikę prowadzonego biznesu. Należy jednak uważać na to, aby domena nie okazała się zbyt „wąska”. Wymyślając przykładową nazwę laptopybiznesowe.pl, należy zastanowić się, czy aby w przyszłości asortyment sklepu się nie zmieni lub nie zostanie rozszerzony, chociażby o sprzęt gamingowy. W takiej sytuacji domena nie będzie w pełni wyjaśniała tego, czym zajmuje się firma.

Choć wszystko to wydaje się proste, w rzeczywistości może stanowić nie lada wyzwanie. Należy pamiętać, że najlepsze domeny są proste i krótkie. Stworzenie jej z trzech lub więcej wyrazów sprawi, że stanie się ona nieczytelna i trudna do zapamiętania. Potencjalni klienci mogą mieć nawet kłopot z wpisaniem jej w pasku przeglądarki. Zwłaszcza gdy znajdą się w niej słowa obcobrzmiące. Wszystko to sprawia, że warto wybierać domeny, które łatwo zapadają w pamięć. W ten sposób minimalizujemy ryzyko, że będą one wpisywane błędnie przez internautów.

Tego typu domeny są atrakcyjne i korzystne również ze względu na łatwiejsze pozycjonowanie. Wielu klientów szuka w sieci produktów oraz usług poprzez wpisanie fraz kluczowych w pasek wyszukiwania. Jeśli będą tożsame z domeną, jest szansa, że wyświetli się ona wysoko na liście wyników.

 

Domena a biznes co jest ważne?

Inna strategia dotyczy natomiast przygotowania domeny, która wskazuje na nazwę firmy lub marki. Stawia to właściciela przed wyzwaniem odpowiedniego wypromowania jej w sieci, jeśli jednak proces ten się powiedzie, taka domena okaże się głównym elementem identyfikacyjnym. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych lub pracy freelancerskiej, warto pokusić się o wybór domeny z własnym nazwiskiem.

Jak sprawdzić, czy domena jest wolna?

Wybór łatwej do zapamiętania, reprezentatywnej domeny to połowa sukcesu. Problem pojawia się wówczas, gdy ktoś przed nami wpadł na ten sam pomysł i postanowił zarejestrować dokładnie taką samą domenę. Najlepiej sprawdzić to korzystając ze specjalnych wyszukiwarek dostępnych na stronach firm zajmujących się rejestracją domen lub usługami hostingowymi. Pokazują one dostępność samych domen, a także wszystkich rozszerzeń.

Co zrobić, gdy domena okaże się zajęta?

Rozwiązaniem wydaje się jej niewielka modyfikacja, jednak nie zawsze będzie to możliwe. Dodawanie cyfr czy też przestawianie wyrazów rzadko przynosi sukces. W takich sytuacjach należy więc wymyślić ją na nowo lub odwiedzić giełdę domen w nadziei na to, że znajdzie się tam ta, na której nam zależy. Spróbować można również skontaktować się z właścicielem zajętej domeny i zaproponować jej odkupienie. Wiele osób widzi jednak w tym szansę na zarobek, dlatego proponują naprawdę kosmiczne ceny.

Jak wyszukać dobrą domena dla mojej firmy?

Rozszerzenia domeny

Poza wymyśleniem chwytliwej nazwy, bardzo ważne jest również to, co znajdzie się po kropce. Wiele osób ma z tym problem i nie wie, który wybór okaże się po prostu korzystniejszy. Wszystko zależy od specyfiki działalności, a także rynku, na którym jest realizowana. Biorąc to pod uwagę, wymienić możemy między innymi:

  • rozszerzenia narodowe - w naszym kraju będzie to .pl. Jak pokazują badania, tego typu domeny są najbardziej popularne w Polsce, więc jeśli biznes jego kierowany do klienta rodzimego, takie rozszerzenie okaże się optymalne. Podobnie wygląda sprawa z prowadzeniem biznesu w innych krajach, na przykład we Włoszech – wtedy najlepiej wykupić domenę z końcówką .it.

    Do tego dodać można również rozszerzenia regionalne, w których przez .pl pojawia się jeszcze nazwa miasta, województwa, bądź regionu.

 

  • rozszerzenia komercyjne - mowa o końcówkach .com, które także cieszą się sporą popularnością na rynku. Zalecane są one wówczas, gdy produkty bądź usługi są kierowane do klientów z różnych krajów.

Na liście znaleźć mogą się również domeny funkcjonalne (np. .edu), a także nietypowe, jak chociażby .online czy też .site. Należy przy tym pamiętać, że rozszerzenie również powinno być łatwe do zapamiętania. Wybór rzadko używanej końcówki może więc okazać się ryzykowny.

Prosta, łatwa do zapamiętania domena przyniesie same korzyści, także dzięki lepszemu pozycjonowaniu. Warto więc na jej wybór poświecić trochę czasu – następnie pozostaje już tylko dobrać dobry hosting.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array