Blog

2019-02-22 10:10

Drupal 8 – dlaczego warto?

Drupal 8 i jego najważniejsze cechy i zalety

Jeśli zamierzamy stworzyć dużą, profesjonalną i często aktualizowaną stronę internetową, portal lub serwis internetowy, potrzebować będziemy solidnego zaplecza technologicznego. Takowe oferuje Drupal 8. Dlaczego warto się na niego zdecydować?

Drupal – cechy charakterystyczne

Drupal to nic innego jak system zarządzania treścią zawartą na stronie WWW. Jest on niezbędny nie tylko do założenia witryny, ale również administrowania nią. Drupala można zaliczyć do tzw. module-based systems, czyli CMS-ów opartych na odpowiednio przygotowanych modułach.

Co ważne, Drupal stanowi drugi, po WordPressie, najchętniej wykorzystywany system zarządzania treścią w Internecie. Umożliwia prowadzenie nie tylko klasycznych stron internetowych, ale również portali informacyjnych, serwisów internetowych czy e-sklepów, a także aplikacji internetowych. Ta uniwersalność i elastyczność sprawia, że można go wykorzystać do różnych celów, co stanowi jego główną zaletę.

Ponadto Drupal to niezwykle funkcjonalny CMS, który pozwala efektywnie zarządzać stroną WWW. Gwarantuje wygodę użytkowania oraz zapewnia silną personalizację. Dzięki temu z łatwością dostosujemy go do indywidualnych potrzeb, uwzględniając nie tylko własne oczekiwania, ale i preferencje grupy docelowej. Dodatkowo dzięki narzędziom budującym społeczność możemy bez trudności zaistnieć w mediach społecznościowych, rozszerzając w ten sposób zasięg oddziaływania witryny. Czym jednak wyróżnia Drupal wersji 8?

Dlaczego warto wybrać Drupal w wersji 8?

Dlaczego warto wybrać Drupal w wersji 8?

Drupal 8 to wersja Drupala, która mocno przemeblowuje architekturę systemu. Nie powinniśmy jednak mieć żadnych trudności z jego obsługą w tym wariancie, gdyż twórcy zadbali o to, by zarządzanie nim stało się wygodniejsze.

Jakie jeszcze zalety ma korzystanie z Drupala w wersji 8?

 

  1. Wysoka wydajność. To podstawowy atut Drupala 8. Dzięki niej za pomocą systemu możemy zarządzać naprawdę rozbudowanymi i dużymi serwisami internetowymi, które wymagają częstych modyfikacji, bez obaw o to, że utracimy stabilność witryny. Co więcej, za pomocą Drupala 8 możemy w prosty sposób zbudować stronę wielojęzyczną. Nie będziemy mieć również żadnych problem z administrowaniem nią

 

  1. Duże możliwości rozbudowania systemu, a to za sprawą modułowej architektury Drupala, co zostało zachowane także w wersji 8

 

  1. Przyjazny i intuicyjny interfejs użytkownika. Dzięki niemu strona internetowa jest naprawdę łatwa w zarządzaniu. Interfejs użytkownika w wersji 8. zawiera między innymi wbudowany edytor tekstu (ckeditor) oraz responsywny panel zarządzania. Pozwala również edytować treść on-line
     

 

  1. Responsywność. Drupal 8 to CMS, który ma na uwadze potrzeby użytkowników urządzeń mobilnych. Z łatwością zatem dostosujemy naszą stronę internetową do tej grupy odbiorców. System gwarantuje również responsywność zdjęć, dzięki czemu wyświetlają się one prawidłowo niezależnie od wielkości ekranu

Drupal 8 panel administracyjny - jak wygląda i działa?
  1. Przyjazne SEO. W porównaniu z poprzednimi wersjami tego CMS-a Drupal 8 gwarantuje lepszą optymalizację strony WWW pod kątem SEO

 

  1. Możliwość integracji z systemami zewnętrznymi

 

  1. Ulepszona dostępność dla osób niepełnosprawnych

Dzięki powyższym zaletom Drupal w wersji 8. to rozwiązanie chętnie wybierane przez osoby rozważające założenie własnej strony internetowej. Oczywiście nie jest on tak popularny jak WordPress. Stanowi jednak kuszącą alternatywę, dzięki której możemy wyróżnić się na tle konkurencji.
 

Jakie zmiany wprowadza Drupal 8 dla developerów?
 

Jak zostało wspomniane, w Drupalu 8 nastąpiło przebudowanie architektury systemu, co nie pozostaje bez wpływu na pracę developerów. Za największą zmianę uważa się zintegrowanie CMS-a w tej wersji z frameworkiem Symfony 2 i systemem szablonów Twig. Sprawia to, że Drupal funkcjonuje w architekturze model-view-controller (MVC).
 

Drupal 8 to ogrom nieograniczonych możliwości

Nowe funkcjonalności Drupala w wersji 8. obejmują nie tylko wielojęzyczność czy też ckeditor, ale również nowe pola e-mail i telefon oraz serwer rest. Odmienne jest także podejście systemu do tworzenia bloków. Stanowią one bowiem encję. Co to w praktyce oznacza? Że można tworzyć różne ich typy i wyświetlać je w zróżnicowany sposób.

Rozdźwięk między Drupalem 7 a Drupalem 8 widoczny jest także w przenoszeniu konfiguracji pomiędzy stronami dev, stage i live. W starszej wersji mamy bowiem do czynienia z prymem modułu features. W wersji 8. zaś otrzymujemy wbudowany manager konfiguracji. Umożliwia on bezproblemowy import i eksport ustawień, co jest kolejnym atutem Drupala 8.

Drupal 8 to CMS, który ma wręcz nieograniczone możliwości. Z powodzeniem może być zastosowany do prowadzenia prostych stron WWW i katalogu produktów, jak i e-sklepów, systemów zarządzania czy też intranetu. W porównaniu ze swoimi poprzednikami wersja 8. jest bardziej skalowalna i przyjazna w użytkowaniu. Charakteryzuje się również większą wydajnością i elastycznością, co sprawia, że stale przybywa jej zwolenników. Na koniec warto dodać, że Drupal 8 jest bardzo dobrym frameworkiem do tworzenia aplikacji webowych i rozbudowanych systemów oraz serwisów internetowych.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array