Blog

2019-12-14 14:49

Drupal 8 – 15 najważniejszych modułów

Dupal 8 najlepsze moduły, które warto używać

Tuż po zainstalowaniu Drupala 8 można odnieść wrażenie, że jest to CMS z ograniczonymi możliwościami. Jest bowiem dosyć ubogi w funkcjonalności. Tymczasem pozwala on na stworzenie niemal dowolnej strony internetowej, a to za sprawą swojej modułowej budowy. Jakie rozszerzenia warto zatem pobrać, by w pełni korzystać z zalet tego systemu?

15 najważniejszych modułów dostępnych w Drupalu 8

Drupal 8 stanowi oprogramowanie typu Open Source. Jest ono w pełni darmowe i stale rozwijane przez zgromadzoną wokół systemu społeczność z całego świata. Jego cechami charakterystycznymi są wysoka wydajność, efektywność, sprawność działania oraz bezpieczeństwo.

Co więcej, decydując się na ten CMS, zyskujemy nieodpłatny dostęp do tysięcy modułów, dzięki którym możemy praktycznie dowolnie kształtować funkcjonalność naszej strony internetowej i stale ją ulepszać, by jak najlepiej odpowiadała potrzebom klientów. I chociaż na początku Drupal 8 może wydawać się ograniczonym narzędziem do tworzenia stron internetowych, dzięki dodatkowym rozszerzeniom oferuje spektakularne możliwości.

Poniżej przedstawiamy 15 najistotniejszych modułów, które należy znać, jeśli chcemy stworzyć funkcjonalną stronę internetową w Drupalu 8.

Drupal 8 panel administratora
 • Views

 

To tzw. moduł podstawowy. Co to w praktyce oznacza? Że znajdziemy go w podstawowej wersji Drupala 8. Jest to jedno z najchętniej wykorzystywanych rozszerzeń, a to za sprawą swoich licznych zastosowań. Służy on m.in. do:

 

 • modyfikacji widoku domyślnego strony głównej,

 • modyfikacji nazewnictwa oraz terminów,

 • wyświetlania bloku z najnowszymi postami.

 

 • Panels

 

Moduł ten pozwala tworzyć własne panele z zawartością. Mogą mieć one formę bloku, węzła lub podstrony i można je konfigurować na różne sposoby.

 

 • Token

 

To zestaw wzorców, które możemy wykorzystać podczas konfiguracji rdzenia i modułów Drupala. Mogą być one użyte w całym systemie.

 

 • Chaos tool suite (CTools)

 

To zbiór interfejsów programistycznych aplikacji. Pozwala on na ulepszenie doświadczeń programowania, dzięki czemu jest ono bardziej przyjazne. Rozszerzenie to może być wykorzystywane przez inne moduły, w tym m.in. przez Views czy Webform.

Panels moduł Drupal 8 - admin panel
 • PathAuto

 

To moduł, który odpowiada za tworzenie przyjaznych w pozycjonowaniu URL-i. Dzięki nim nasza strona internetowa może zająć wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. W ten sposób zwiększa się jej widoczność w sieci, przez co odwiedza ją więcej użytkowników. Rośnie tym samym zainteresowanie naszymi produktami lub świadczonymi usługami.

 

 • XML Sitemap

 

Za jego pomocą możemy tworzyć i wysyłać do wyszukiwarek internetowych mapy witryn w formacie XML.

 

 • Linkit

 

Moduł ten zapewnia nieskomplikowany interfejs do zewnętrznego i wewnętrznego linkowania z edytorem WYSIWYG, który używa pola auto-uzupełniającego. Nad tradycyjnym linkowaniem Linkit ma tę przewagę, że użytkownik nie musi kopiować ani zapamiętywać URL-i. Co więcej, ma przyjazny UI oraz stanowi trwałe i zrównoważone rozwiązanie dla linkowania wewnętrznego.

 

 • Field Group

 

To moduł, za pomocą którego łatwiej nam będzie zorganizować treść na stronie internetowej poprzez grupowanie pól na różne sposoby. Stanowi on ulepszenie przede wszystkim dla osób zajmujących się edycja treści na stronie www.

 

 • Admin Toolbar

 

Dzięki temu modułowi panel administracyjny staje się bardziej responsywny. Za jego sprawą zwiększają się możliwości menu startowego. Admin Toolbar pozwala bowiem dodawanie tzw. drop-down menus.

 

 • Localization update

 

Automatycznie wyszukuje, pobiera i importuje tłumaczenia dla rdzenia Drupala oraz modułów dodatkowych.

Moduł BigPipe Drupal 8
 • BigPipe

 

Rozszerzenie wprowadza cachowanie BigPipe, które przyspiesza ładowanie strony internetowej. Jak to działa w praktyce? Najpierw renderowane są zapamiętane komponenty witryny, a dopiero po nich elementy dynamiczne. To niezwykle ważny moduł. Prędkość ładowania strony wpływa nie tylko na zachowanie użytkowników, ale również jest brane pod uwagę przez roboty wyszukiwarki przy ustalaniu pozycji serwisu w wynikach wyszukiwania.

 

 • Features

 

To moduł umożliwiający transfer i wykorzystanie konfiguracji oraz elementów naszej strony internetowej przez inną stronę bez znaczących problemów.

 

 • Transliteration

 

Moduł ten w sposób automatyczny zamienia polskie znaki w adresach URL na międzynarodowe.

 

 • ShareThis

 

Social media stanowią obecnie niezwykle ważny kanał komunikacyjny, umożliwiający popularyzację publikowanej na stronie internetowej treści, co pozwala na stworzenie więzi z klientami i buduje ich zaufanie do marki. Moduł ten dodaje na blogu przyciski do dzielenia się treściami w mediach społecznościowych. Jest zatem niezwykle funkcjonalny.

 

 • MailSystem

 

Za jego pomocą nie będziemy mieć żadnych problemów ze stworzeniem szablonów i motywów do e-maili wysyłanych klientom. Pozwala on również systematycznie wysyłać newslettera.

Wybierając Drupal 8, zyskujemy dostęp do wielu modułów, dzięki którym możemy stale rozwijać naszą stronę internetową i sprawiać, że będzie ona w pełni funkcjonalna i dostosowana do potrzeb użytkowników. Powyższa lista modułów nie wyczerpuje katalogu rozwiązań, jakie są dostępne w oficjalnym repozytorium Drupala, jednak wskazuje te najważniejsze.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array