Blog

2016-03-30 14:36

Drupal 7 vs Drupal 8

projektowanie wizytówek, logotyp, logo firmowe | Agencja marketingowa Gapper

Drupal 8 – co nowego?

Drupal 8 wprowadza wiele ulepszeń w porównaniu do swojego poprzednika – Drupala 7. Skupmy się na najważniejszych zmianach. Na pierwszy rzut oka widzimy zmodyfikowany interfejs użytkownika (UI). Sposób instalacji nie różni się znacząco od starszych wersji, instalator przeprowadza użytkownika krok po kroku przez kolejne etapy instalacji. Konfiguracja jest prosta i przyjemna. Od razu widać różnicę w wielkości pobranej wersji Drupala, ze względu na wzbogacony rdzeń o wiele potrzebnych funkcji i modułów.

Bogatszy rdzeń
Nowy rdzeń został wzbogacony o większość modułów, które we wcześniejszych wersjach były dostępne do pobrania w sieci. Zapewnia nam to szybszą konfigurację strony – wystarczy wybrać interesujące nas moduły z listy za pomocą paru kliknięć. Część modułów ze starszej wersji nie jest wspieranych obecnie ze względu na to, że ich funkcje zostały zastąpione przez nowe moduły.

Struktura szablonów
Do tej pory dynamiczne elementy szablonów były opisywane za pomocą języka php. W wersji ósmej wprowadzono silnik szablonów Twig (oparty na php). Charakteryzuje się on uproszczoną składnią w porównaniu do wcześniejszych wersji Drupala.

Bardziej przystępna edycja treści
Osobom zajmującym się edycją treści z pewnością przypadnie do gustu uproszczona wersja edytora WYSIWYG. Pozwala on w łatwy i przyjemny sposób edytować lub wprowadzać nowe treści na naszą stronę internetową bez konieczności znajomości znaczników HTML i właściwości CSS. Formatowanie tekstu odbywa się za pomocą przyjaznego UI. Nie wymaga to instalowania dodatkowych modułów z sieci.
Dużym plusem jest niewątpliwie edycja „w miejscu” pozwalająca na szybkie wprowadzenie drobnych zmian w treści bez konieczności wchodzenia w panel administracyjny.

Tworzenie stron internetowych opartych o Drupal 7 i 8 to nasza pasja

Wszędzie widoki
Przy tworzeniu strony internetowej będącej czymś więcej niż prostym blogiem ciężko obejść się bez modułu Views, dzięki któremu możemy przedstawić dodane treści na wiele różnych sposobów (widoków) oraz tworzyć własne strony administracyjne. W wersji ósmej moduł ten jest częścią rdzenia. Od tej pory strona główna również jest osobnym widokiem, co ułatwia zarządzanie elementami, które będą na niej wyświetlane.

Nowe typy pól
Wprowadzono nowe pola wbudowane w rdzeń, m.in., telefon, mail, odnośnik, meta tagi czy referencja do encji. Oprócz typów zawartości, o pola możemy również wzbogacić komentarze oraz formularze kontaktowe.

Responsywne skórki
Wszystkie skórki wbudowane w rdzeń są przystosowane do ekranów urządzeń mobilnych. W pełni responsywny jest również panel administracyjny. Teraz bez problemu zarządzanie stroną może odbywać się za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu, gdziekolwiek jesteś. W wersji ósmej zrezygnowano z otwierania formularzy administracyjnych w trybie Overlay. Zastąpił go przycisk, za pomocą którego powracamy do naszej strony tam, gdzie ostatnio skończyliśmy pracę.

Wsparcie językowe
Drupal 8 nie wymaga instalacji dodatkowych modułów służących do tłumaczenia naszej strony internetowej. Język, w którym będziemy nią zarządzać, wybieramy już w pierwszych krokach instalacji. Tłumaczyć możemy wszystko co chcemy, m. in. pola, widoki i bloki. Za pomocą UI możemy decydować, które elementy naszej strony zostaną wyświetlone w danym języku.

Drupal 7 panel administracyjny

Czy warto przenieść swoją stronę?

O ile przeniesienie samych treści nie będzie stanowić większego problemu, z przeniesieniem całej strony internetowej może być ciężej. Każda strona jest inna i należy traktować ją indywidualnie. Pomimo ciągłych prac nad aktualizacją dotychczasowych modułów i dostosowywaniem ich pod Drupala 8, wiele z nich wciąż nie działa poprawnie lub jest niedostępnych, przez co musimy szukać różnych sposobów na obejście naszego problemu. Programiści z pewnością nie powinni mieć z tym większego kłopotu, ale może stanowić to utrudnienie dla osób poruszających się głównie za pomocą UI.

Pomimo wypuszczenia najnowszej wersji Drupala, wciąż w Internecie znajdziemy wielu zwolenników wersji 6 i 7. Zatem na którą wersję powinniśmy się zdecydować? Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od naszej strony internetowej, jak bardzo rozbudowana ma ona być. Czy będzie prostym blogiem, czy może rozbudowaną platformą ecommerce? Przedstaw nam swój projekt, a my pomożemy Ci w dokonaniu właściwego wyboru. Zapraszamy do współpracy.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array