Blog

2019-07-07 07:07

Dlaczego User Experience (UX) jest ważne przy projektowaniu stron i aplikacji?

User Experience czyli UX, a projektowanie stron i aplikacji internetowych

Tworząc strony internetowe lub aplikacje mobilne, na uwadze powinniśmy mieć przede wszystkim satysfakcję użytkownika. Aby działały ona efektywnie i spełniały potrzeby swych odbiorców, należy je projektować zgodnie ze sztuką User Experience. Czym jest UX i dlaczego pełni tak istotną rolę?

User Experience – garść podstawowych informacji

User Experience (UX) to obecnie jedno z kluczowych zagadnień, na które należy zwrócić uwagę przy tworzeniu stron www i aplikacji internetowych. To proces wspierający nie tylko projektowanie wizualne danej witryny, ale również jej programowanie.

W dosłownym tłumaczeniu „user experience” to „doznania użytkownika”. Definicja ta jest bardzo ogólna. W praktyce sztuka UX obejmuje szereg działań, w wyniku których ma dojść do stworzenia takiej strony internetowej lub aplikacji mobilnej, która będzie przyciągała i skupiała uwagę odbiorców. W tym przypadku liczy się nie tylko atrakcyjność wizualna, ale także intuicyjna i prosta obsługa strony internetowej lub aplikacji mobilnej.

Wśród działań, jakie są przeprowadzane w ramach User Experience, wymienić można:

 

 • różnego rodzaju analizy,

 • budowanie strony internetowej lub aplikacji mobilnej,

 • mierzenie efektów,

 • sprawdzanie stosowności wdrażanych rozwiązań,

 • wprowadzanie zmian.

Doznania użytkownika czyli UX - dlaczego jest takie ważne ?

Dlaczego UX jest tak istotne?

Nawet najbardziej zaawansowana technicznie strona internetowa lub aplikacja mobilna nie odniesie sukcesu, jeżeli będzie zaprojektowana w niezrozumiały dla użytkowników sposób. Czytelny i intuicyjny interfejs, wywołujący pożądane reakcje użytkowników, to podstawowy aspekt, o który należy zadbać, by witryna tworzona była zgodnie ze sztuką UX. Wówczas, jak zostało wspomniane, przyciągnie i skupi uwagę odbiorców. To zaś pozytywnie przełoży się na konwersję, niezależnie od tego, czy jest nią wysłanie zapytania ofertowego, zapis do newslettera, zakup produktu czy też udostępnienie treści.

Korzystanie ze strony internetowej lub aplikacji mobilnej nie może nastręczać użytkownikowi trudności. W przeciwnym razie szybko się zniechęci i zrezygnuje z kupna produktu czy też udostępnienia treści. Dlatego projektowanie stron lub aplikacji zgodnie z zasadami User Experience jest tak ważną kwestią.

Aby projekt odniósł sukces, w pierwszej kolejności musimy się zastanowić, jakie cele dana strona www lub aplikacja mobilna ma spełniać. Przykładowo w przypadku bloga jest to dotarcie do jak największej liczby czytelników, z czego wynika, że strona www musi perfekcyjne działać także na urządzeniach mobilnych. Prowadząc sklep internetowy zależy nam zaś na zwiększeniu sprzedaży – ważne jest zatem zbudowanie prostego i funkcjonalnego systemu zakupowego.

UX czyli daj swobodę swojemu użytkownikowi

Ustalenie wstępnych założeń pozwala na odpowiednie zaprojektowanie architektury informacji – IA (Information Architecture). To na tym etapie:
 

 • dobiera się liczbę podstron i ich charakter,

 • ustala się rozmieszczenie informacji i elementów graficznych,

 • formułuje się działanie, jakie ma podejmować odbiorca.

 

Czy użytkownik powinien mieć możliwość dokonania zakupu bez rejestracji? Jak ułatwić odbiorcom logowanie się do indywidualnego konta? Jak zadbać o atrakcyjność wizualną serwisu? Jak zachęcić użytkowników do zakupu? Jak zareklamować swe usługi? To tylko niewielka część pytań, jakie należy sobie zadać, projektując witrynę zgodnie z zasadami UX. Ułatwia to budowanie pozytywnej relacji użytkownik-strona/aplikacja i zachęca zadowolonego klienta do ponownego skorzystania ze strony/aplikacji.

Projektujemy UX i tworzymy strony i aplikacje internetowe

Co jeszcze warto wiedzieć?

Projektując stronę internetową lub aplikację mobilną zgodnie z zasadami User Experience, nie możemy zapomnieć o badaniu wrażeń odbiorców. W tym celu możemy wykorzystać następujące narzędzia:
 

 1. Google Analitycs,

 2. Eye Tracking,

 3. Ankiety,

 4. Testy z użytkownikami.
   

Jak zostało udowodnione, odbiorcy wystarczy 5 sekund, aby wyrobić sobie zdanie na temat serwisu czy aplikacji, dlatego zadbanie o pozytywne wrażenia wizualne jest tak ważne. Przy projektowaniu UX warto zatem posługiwać się prostymi graficznymi szablonami, które umożliwiają tworzenie wielu alternatywnych rozwiązań i pozwalają na łatwe wprowadzanie zmian. Gdy prototyp strony internetowej lub aplikacji mobilnej nie spełni oczekiwań użytkowników, szybko go udoskonalimy.

Aby ułatwić odbiorcy korzystanie z serwisu, a także zadbać o to, by w działaniach użytkownika było jak najmniej przypadku, należy zbudować stronę w oparciu o prosty schemat hierarchii elementów. Wyróżnić trzeba istotne informacje, na przykład opcję darmowej dostawy, gdyż zachęca ona do nabycia produktu. Regulamin zakupów nie ma aż tak dużego znaczenia dla użytkowników. Może więc być mniej widoczny.

Istotną kwestią jest także zadbanie o szybkość ładowania się strony. Pomocne w tym względzie będzie zastosowanie zaawansowanych technik kompresji czy też usunięcie niepotrzebnych funkcji.

Zbyt skomplikowana i niewłaściwie zaprojektowana strona internetowa lub aplikacja mobilna będą budzić u użytkowników frustrację i zniechęcenie, a tego na pewno chcemy uniknąć, prowadząc działalność w sieci. Wykorzystując zasady UX, będziemy w stanie stworzyć przyjazną witrynkę, do której zadowoleni klienci będą chętnie wracać.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array