Blog

2019-04-24 10:42

Co to jest software house? Wady i zalety

Software house (SH) co to jest i dlaczego warto?

Dynamiczny rozwój Internetu, a co za tym idzie wzrastająca złożoność pojawiających się problemów, wymusza specjalizację w ramach branży interaktywnej. Próżno szukać firmy, która zajmowałaby się jednocześnie pozycjonowaniem, tworzeniem oprogramowania internetowego, copywritingiem, webmasteringiem, promocją i marketingiem. Gdzie w tym wszystkim są software house’y oraz jakie są wady i zalety korzystania z ich usług?

Co to jest software house?

Software house to pojęcie stosunkowo młode. Określa ono przedsiębiorstwo, które zajmuje się tworzeniem oprogramowania internetowego, dedykowanego przede wszystkim klientom zewnętrznym (indywidualnym i biznesowym), chociaż zdarzają się i podmioty, które przygotowują oprogramowanie także na własne potrzeby.

Od zwykłego projektu strony WWW oprogramowanie tworzone przez software house’y różni się większym stopniem skomplikowania, dzięki czemu klient otrzymuje „produkt” w pełni dopasowany do indywidualnych potrzeb. Z tego względu realizację projektu poprzedza m.in. szczegółowa analiza biznesowa. Ponadto od programistów pracujących w software house’ach oczekuje się bardziej zaawansowanej wiedzy technicznej, wykraczającej poza umiejętność tworzenia prostych witryn i sklepów internetowych.

Co więcej, software house’y nie tylko tworzą oprogramowanie, testują je i wdrażają, ale często zajmują się także administracją przygotowanego serwisu. Podmioty tego typu zwykle oferują następujące usługi:
 

  • tworzenie zaawansowanych technicznie stron internetowych,

  • tworzenie responsywnych stron WWW,

  • tworzenie programów lojalnościowych,

  • tworzenie systemów e-finansowych,

  • tworzenie sklepów internetowych,

  • tworzenie aplikacji webowych,

  • tworzenie platform B2B i B2C,

  • doradztwo IT.
     

Powyższy katalog usług nie wyczerpuje jednak wszystkich zadań, jakie realizują software house’y. W ich kompetencjach niejednokrotnie leży także tworzenie skomplikowanych rozwiązań z zakresu analityki biznesowej, technologii semantycznej czy też wspomagania zarządzania CRM. Wspólnymi mianownikami wszystkich tych działań jest wysoka złożoność, czasochłonność i konieczność zastosowania zaawansowanej wiedzy technicznej.

Software House - tworzenie oprogramowania internetowegi i mobilnego

Zalety i wady korzystania z software house

Niewątpliwie największym atutem software house’ów jest kompleksowość świadczonych usług. Jak zostało wspomniane zajmują się one nie tylko przygotowaniem oprogramowania, ale również jego implementacją, testowaniem i obsługą powdrożeniową. Dzięki szczegółowej analizie, która poprzedza realizację projektu, otrzymujemy zaś oprogramowanie skrojone na miarę naszych potrzeb, które jest dopasowane do procesów biznesowych firmy oraz zintegrowane z innymi systemami.

Wymaga to sporych nakładów finansowych, co w pewien sposób świadczy na niekorzyść software house’ów. Dysponując mocno ograniczonym budżetem, nie przeprowadzimy bowiem kompleksowych zmian w funkcjonowaniu strony czy też aplikacji. Możemy liczyć jedynie na drobne modyfikacje typu usunięcie jednej funkcji-wdrożenie drugiej, co równie dobrze przeprowadzić może (zwykle) tańszy freelancer.

Określenie wielkości kapitału to podstawa w przypadku takich przedsięwzięć. Równie ważny jest termin realizacji. Zarówno w przypadku software house’a, jak i freelancera nie możemy oczekiwać ekspresowego wykonania oprogramowania, o ile zależy nam na jego wysokiej jakości. Na dobre efekty trzeba bowiem poczekać. Niemniej większe prawdopodobieństwo szybkiej realizacji występuje, gdy korzystamy z usług software house’a. Do dyspozycji mamy bowiem większą liczbę programistów.

SH to podmiot tworzący oprogramowanie i aplikacje internetowe oraz mobilne

Z większą liczbą programistów wiąże się jednak pewne zagrożenie. Mowa tu o rozmyciu odpowiedzialności. Korzystając z usług freelancera, nie będziemy mieć żadnych problemów ze wskazaniem winnego, gdy coś pójdzie nie tak. Co więcej, w takim przypadku liczyć możemy na bardziej osobisty stosunek do projektu. Freelancer wie bowiem, że najlepszą reklamą jego usług jest dobrze zrealizowane przedsięwzięcie. Niemniej jest to kwestia bardzo indywidualna. Software house’om nie można bowiem odmówić staranności wykonywania projektu. Wiele z tych firm ma również niezwykle wyśrubowane standardy jakości.

Prowadząc biznes w sieci, zadbać musimy o bezpieczeństwo danych zgromadzonych na stronie internetowej czy w aplikacji, zwłaszcza jeśli za ich pośrednictwem klienci przekazują nam informacje poufne. W przypadku software house’ów liczyć możemy na specjalne podejście do tej kwestii, na przykład poprzez zastosowanie uwierzytelniania płatności mobilnych czy też zabezpieczenia danych użytkowników.

Liczy się również to, jak sam podmiot świadczący nam usługi jest zabezpieczony przed atakami hakerskimi. Zwykle software house’y dysponują lepszą ochroną, jednak są bardziej narażone na cyberprzestępstwa. Większa liczba programistów to oczywiście większa szansa na dostrzeżenie próby nieautoryzowanego dostępu. Nie jest to jednak regułą.

Podsumowując, korzystanie z usług software house’ów jest szczególnie polecane, jeżeli potrzebujemy zaawansowanego oprogramowania i dysponujemy stosownym budżetem na ten cel. Wówczas możemy liczyć na kompleksowo zrealizowany projekt, który sprosta naszym oczekiwaniom.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array