Blog

2019-05-05 14:14

Chcę stworzyć serwis ogłoszeniowy – od czego zacząć, co jest ważne, gdzie się udać?

Jak uruchomić serwis internetowych z ogłoszeniami, porady i wskazówki

Serwis ogłoszeniowy, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na zamieszczanie i przeglądanie ogłoszeń, kojarząc w ten sposób strony transakcji, czyli sprzedającego z kupującym. To doskonałe narzędzie biznesowe, które za pomocą systemu płatnych ogłoszeń umożliwia zarabianie. Jak zatem stworzyć serwis ogłoszeniowy przynoszący zyski?

Projektowanie serwisu ogłoszeniowego – od czego zacząć?

Zanim zabierzemy się za tworzenie serwisu ogłoszeniowego, warto zastanowić się nad doborem branży, w jakiej działać ma portal. Rynek charakteryzuje się już pewnym stopniem nasycenia i trudno nam będzie rywalizować z konkurentami o krajowym zasięgu. O wiele łatwiej zdobędziemy ogłoszeniodawców, startując z niszowym lub lokalnym projektem. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Stworzenie serwisu ogłoszeniowego warto zatem poprzedzić dogłębną analizą biznesową. W przeciwnym razie możemy stracić wszystkie zainwestowane fundusze.

Na początek, standardowo, będziemy potrzebować konta hostingowego. Im bardziej rozbudowany ma być serwis ogłoszeniowy, tym więcej miejsca na serwerze będzie zajmował, co zaś wiąże się z większymi kosztami. Wybrać musimy również odpowiednią domenę. Jej nazwa jest ważna, dlatego warto zapoznać się z prawidłami rządzącymi jej doborem.

Kolejny ważny aspekt to wybór systemu zarządzania treścią (CMS). Zdecydować możemy się na jeden z kilkudziesięciu mniej lub bardziej popularnych rozwiązań na rynku. Do wyboru mamy zarówno darmowe skrypty, jak i autorskie rozwiązania.

Gotowe rozwiązanie czy indywidualny projekt na zlecenie?

Aby uruchomić serwis ogłoszeniowy, możemy również skorzystać z gotowego szablonu. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane osobom, które nie mają dużego budżetu lub nie są pewne swego pomysłu. Wykorzystując gotowe rozwiązania, ponosimy ograniczone straty finansowe, jeżeli nasze przedsięwzięcie nie wypali.

Tworzenie serwisu, portalu ogłoszeniowego

Gotowe szablony charakteryzują się:

  • prostotą obsługi i czytelnym układem, dzięki czemu stanowią zachętę dla użytkowników serwisu do podejmowania akcji,

 

  • łatwością administrowania – stworzenie serwisu ogłoszeniowego i zarządzanie nim nie wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej,

 

  • atrakcyjnym wyglądem – dzięki dodatkowym wtyczkom możemy z łatwością zmienić projekt graficzny serwisu ogłoszeniowego na taki, który najbardziej przypadł nam do gustu. Personalizacja wyglądu portalu sprawi, że łatwiej nam będzie wyróżnić się z tłumu,

 

  • pełną responsywnością – zwykle gotowy szablon serwisu ogłoszeniowego bez żadnych trudności dostosowuje się do szerokości ekranu danego urządzenia. Czasem wymaga to zainstalowania dodatkowej wtyczki,

 

  • łatwością rozbudową – gotowy szablon serwisu ogłoszeniowego można bez żadnych trudności rozbudować, stosując bezpłatne i płatne dodatki. Uatrakcyjni to portal. Przykładowe dostępne funkcje to możliwość stworzenia profesjonalnej galerii zdjęć czy też możliwość wstawienia filmów video w artykułach.

 

Przykładowy gotowy szablon serwisu ogłoszeniowego zwykle obejmuje profesjonalny system CMS, moduł ogłoszeń, moduł konta użytkownika, moduł systemu płatności, newsletter oraz usługi SEO. To, jak bardzo będzie rozbudowany i dostosowany do naszych indywidualnych wymagań, zależy od wysokości budżetu, jakim dysponujemy. Im będzie on większy, tym na bardziej zaawansowane rozwiązania możemy liczyć.

Tworzenie portali i serwisów internetowych

Zasada ta tyczy się również serwisów ogłoszeniowych tworzonych na nasze zlecenie przez profesjonalne firmy lub freelancerów specjalizujących się w projektowaniu stron internetowych. W takich przypadkach możemy liczyć nie tylko na indywidualne dopasowanie serwisu ogłoszeniowego do naszych potrzeb, ale również unikatową oprawę graficzną, która wyróżni nasz projekt na tle innych, pozwalając na czerpanie większych zysków.

Pamiętajmy, że w przypadku tworzenia projektu portalu ogłoszeniowego liczą się nie tylko nasze własne wymagania. Musi on być dostosowany do realiów rynkowych, a także odpowiadać potrzebom ogłoszeniodawców. Wówczas będzie stanowił źródło stabilnego dochodu.

Content is King

Chociaż podstawą funkcjonowania serwisu ogłoszeniowego jest publikowanie ogłoszeń, nie możemy zapomnieć o wypełnieniu go treścią. Oprócz zamieszczenia podstawowych informacji istotne jest spersonalizowanie tematyki portalu pod kątem prowadzonej przez nas działalności.

W tym celu warto uruchomić sekcję „blog” i sukcesywnie wypełniać ją artykułami, które będą tematycznie powiązane z daną branżą. W ten sposób nasz serwis nie tylko stanie się źródłem użytecznych informacji dla potencjalnych klientów, ale również znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwarki. Dzięki temu będziemy lepiej widoczni dla użytkowników Internetu, co zwiększy ruch w serwisie.

Podsumowując, samodzielne stworzenie profesjonalnego portalu ogłoszeniowego może okazać się nie lada wyzwaniem. Jeżeli chcemy jedynie przetestować pomysł, a gdy odniesie sukces, zająć się jego rozbudową, możemy skorzystać z gotowego szablonu. Gdy zaś od razu potrzebujemy zaawansowanego technicznie serwisu ogłoszeniowego, wówczas lepiej od razu zgłosić się do fachowców.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array