Blog

2019-01-10 10:10

Chcę stworzyć aplikację internetową – o czym należy pamiętać?

Chcę stworzyć aplikację webową - co warto wiedzieć przed stworzeniem?

Aplikacje internetowe stają się coraz bardziej popularne. Są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również w pełni funkcjonalne i bezpieczne. Gwarantują swym użytkownikom i właścicielom wiele możliwości. Czym różnią się od stron internetowych i co wziąć pod uwagę przy ich projektowaniu?

Aplikacje internetowe – garść podstawowych informacji

Aplikacja internetowa, lub inaczej mówiąc webowa, to aplikacja, która jest uruchamiana w przeglądarce. Jej podstawowym zadaniem jest dostarczenie użytkownikowi przez interfejs jakiejś konkretnej usługi. Aby było to możliwe, aplikacja internetowa komunikuje się z serwerem, dostarczając odbiorcy określoną treść i reagując na jego akcje.

Co do zasady, aby móc skorzystać z aplikacji webowej, konieczny jest dostęp do internetu. Znajdziemy jednak również aplikacje tymczasowo działające w trybie offline. Są też rozwiązania, które zupełnie nie wymagają połączenia z siecią, gdyż dane przechowują w pamięci przeglądarki.

Biorąc pod uwagę te wszystkie informacje, nasuwa się jedno pytanie – czym różni się aplikacja internetowa od strony internetowej?
 

  1. Po pierwsze, funkcjonalnością. Strony internetowe mają charakter informacyjny, aplikacje internetowe zaś interaktywny. Co to w praktyce oznacza? Wchodząc na stronę internetową, możemy jedynie przeczytać zawarte w niej treści czy też obejrzeć video. W przypadku aplikacji webowych otrzymujemy bardziej zaawansowany interfejs, który umożliwia interakcję z wyświetlaną treścią. Możemy na przykład przesyłać informacje, wpisywać dane, zakupić karnet czy też dokonać rezerwacji.

Co warto wiedzieć przed tworzeniem aplikacji internetowej?
  1. Po drugie, rodzajem wykorzystywanych technologii. W tym przypadku nieco trudniej wskazać wyraźne granice. Co do zasady przyjmuje się jednak, że strony internetowe oparte są na statycznych plikach HTML i stylach CSS. Do tworzenia aplikacji webowych używa się zaś technologii wykorzystujących bardziej zaawansowaną komunikację z serwerem – po stronie serwera są to najczęściej (back-end) JSP, Node.js, PHP, ASP.NET, a po stronie użytkownika (front-end) – AJAX, JavaScript.

Na tym etapie rozważań pojawia się jednak pytanie: jak zakwalifikować witryny postawione na CMS-ach, takich jak WordPress czy Joomla!? Umożliwiają one przecież modyfikację zawartości strony. Czy są zatem aplikacjami internetowymi? Wszystko zależy od ich użyteczności. Jeżeli pełnią jedynie rolę informacyjną, nie można ich traktować jako aplikacji webowych.

Projektowanie aplikacji internetowych – jakie technologie wybrać?

O przydatności i sposobie wykorzystania aplikacji internetowej decydują technologie użyte podczas jej projektowania. Dlatego tak ważny jest dobór konkretnych rozwiązań. Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy dynamiczny rozwój dziedziny projektowania aplikacji webowych, w efekcie czego na różnych etapach ich tworzenia użyć możemy różnych technologii.

Wśród najważniejszych wymienić można:
 

  • CGI (Common Gateway Interface) – to interfejs, który pozwala przekazywać parametry pomiędzy przeglądarką WWW użytkownika a programami znajdującymi się na serwerze WWW. Programy i aplikacje zgodne z CGI najczęściej są pisane w języku Perl,

  • NSAPI (Netscape Serwer API) – to interfejs od Netscape. W porównaniu z poprzednikiem działa szybciej i daje więcej rozwiązań. Jego cechą charakterystyczną jest także wysoka stabilność,

Jaką technologię wybrać do stworzenia aplikacji internetowej?
  • PHP – to język skryptowy, który jest często wykorzystywany przy projektowaniu aplikacji internetowych. Za jego pomocą tworzy się nie tylko proste projekty, ale również i bardziej rozbudowane przedsięwzięcia,

  • Java – to popularny język programowania, z którego chętnie korzystają twórcy aplikacji internetowych. Głównie z uwagi na fakt, że środowisko Java charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa i oferuje wiele możliwości programowania,

  • ASP (Active Server Pages) – to technologia używana podczas projektowania rozwiązań dynamicznych. Pozwala na napisanie aplikacji w jednym z kilku obsługiwanych języków. Do wyboru mamy np. C+, Python czy Ruby.

Projektowanie aplikacji internetowej warto zatem zacząć od wyboru technologii, które zamierzamy wykorzystać na różnych etapach jej tworzenia. W ten sposób unikniemy przypadkowości. Powyższa lista to jedynie wycinek szerokiego katalogu narzędzi, jakich możemy użyć. Podczas ich wyboru miejmy na uwadze specyfikę projektu i potrzeby grupy docelowej.

Przy tworzeniu aplikacji internetowej pamiętajmy o tym, by umożliwić użytkownikowi bezpośrednią interakcję z nią. Zadbajmy również o prostotę obsługi. Informujmy także odbiorcę o dostępnych funkcjonalnościach. Aby przyciągnąć uwagę użytkownika, zastosujmy efekty przejścia. Nawet niewielki ruch (podświetlenie, zwijanie, rozwijanie) będzie naszym sprzymierzeńcem.

Podsumowując, projektowanie aplikacji internetowych nie jest aż tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Do dyspozycji mamy bowiem wiele narzędzi i technologii. Dlatego pracę nad projektem powinniśmy zacząć od wyboru rozwiązań, jakie zamierzamy wykorzystać na konkretnych etapach procesu twórczego. Przy budowie aplikacji webowej skorzystać możemy również z framework’ów, które upraszczają projektowanie.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array