Blog

2017-10-30 11:11

Certyfikaty SSL – jak kupić i zainstalować?

Certyfikaty SSL - Gapper Agencja

Zabezpiecza dane przez ich szyfrowanie. Zwiększa bezpieczeństwo oraz podnosi prestiż domeny, na której jest zainstalowany. Certyfikat SSL jest stosowany od wielu lat. Obecnie w wielu przypadkach stanowi wymóg. Sprawdź rodzaje certyfikatów oraz najważniejsze informacje na ich temat.

CZYM JEST CERTYFIKAT SSL?

Certyfikat SSL to narzędzie zabezpieczające witrynę internetową i gwarantujące zachowanie poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Polega na szyfrowaniu komunikatów między urządzeniami i jest rejestrowany na określoną nazwę domeny.
Jako forma bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych certyfikat SSL stosowany jest od 1994 roku. Ze względu na to, iż gwarantuje skuteczność oraz łatwą obsługę i instalację certyfikaty SSL instalowane były początkowo w bankowości elektronicznej, systemach płatności online oraz w internetowych serwisach aukcyjnych.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CERTYFIKATU SSL

Certyfikat SSL:

 • szyfruje dane oraz poufne informacje, w tym między innymi dane klienta korzystającego ze sklepu internetowego,

 • gwarantuje bezpieczeństwo – szyfrowanie danych zabezpiecza je przed ich przedostaniem się w niepowołane ręce,

 • podnosi wiarygodność witryny – zabezpieczona certyfikatem SSL domena jest oznaką profesjonalizmu i należytego traktowania danych klientów.

BRAK CERTYFIKATU SSL A JEGO POSIADANIE

Strona, która nie posiada certyfikatu SSL przesyła na serwer niezaszyfrowane informacje, w tym między innymi wypełnione przez użytkowników formularze. To sprawia, że dane te mogą być łatwo przechwycone. Zainstalowanie certyfikatu SSL powoduje, że informacje między serwerem a przeglądarką zostają zaszyfrowane. Dotyczy to domeny posiadającej certyfikat. Dla subdomeny potrzebny jest certyfikat Wildcard. Łącząc się ze stroną www posiadającą certyfikat SSL uruchomione zostają algorytmy i klucze szyfrujące wykorzystywane podczas przekazywania danych między serwerem www a przeglądarką.

KIEDY STOSOWAĆ CERTYFIKAT SSL?

Certyfikat SSL należy stosować zawsze wtedy, gdy użytkownik podaje swoje dane. Należy więc zainstalować go między innymi wtedy, gdy prowadzisz:

 • serwis internetowy i użytkownik zakładając swoje konto posługuje się loginem i hasłem,

 • sprzedaż internetową, gdyż wówczas użytkownik wypełnia formularz i podaje swoje dane,

 • posiadasz stronę internetową, do której logujesz się z przeglądarki internetowej.

Certyfikat SSL wzmacnia wiarygodność a przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo danych osób, które korzystają ze strony internetowej.

CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY URUCHOMIĆ CERTYFIKAT SSL?

Aby zainstalować na domenie certyfikat SSL należy:

 • posiadać stronę www pod wybraną domeną,

 • zarejestrować domenę na firmę podając dane firmowe, które są widoczne w bazie WHOIS,

 • założyć konto e-mail o adresie hostmaster@twojadomena.pl – na to konto wpływa bowiem prośba o potwierdzenie zlecenia.

JAK POZNAĆ, ŻE STRONA POSIADA CERTYFIKAT SSL?

To, czy strona posiada certyfikat SSL użytkownik może poznać po pasku adresu. Strona bez certyfikatu SSL posiada adres http://, natomiast strona zabezpieczona certyfikatem SSL https://, obok adresu znajduje się też najczęściej kłódka. W przypadku korzystania z internetowej bankowości pasek adresu jest najczęściej zielony, co dowodzi, że strona posiada certyfikat SSL EV.

RODZAJE CERTYFIKATÓW SSL

Certyfikaty SSL są różne i oferują różny poziom zabezpieczenia. Wśród nich wyróżnić można następujące rodzaje certyfikatów:

CERTYFIKAT SSL DOMAIN VALIDATION (SSL DV) – certyfikat zabezpieczający transmisję danych oraz potwierdzający jej autentyczność.

Certyfikat SSL Domain Validation jest odpowiedni dla:

 • małych sklepów, portali i forów internetowych,

 • właścicieli blogów i stron opartych o system CMS, do których można uzyskać dostęp po zalogowaniu się w przeglądarce internetowej,

 • właścicieli aplikacji instalowanych na fanpage`ach Facebooka – Facebook wymusza jego zainstalowanie, dzięki czemu użytkownicy posiadają szyfrowane połączenie zabezpieczające ich dane.

CERTYFIKAT SSL ORGANIZATION VALIDATION (SSL OV) – certyfikat potwierdzający autentyczność domeny i jej właściciela.

Certyfikat SSL OV jest odpowiedni dla właścicieli serwisów z rozbudowanym formularzem rejestracji, podczas którego użytkownicy podają swoje dane personalne, w tym imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu. Ze względu na bezpieczeństwo danych certyfikat ten powinny posiadać:

 • duże sklepy internetowe,

 • portale hotelowe umożliwiające internetową rezerwację noclegu,

 • serwery baz danych,

 • witryny urzędów administracji publicznej.

CERTYFIKAT SSL EXTENDED VALIDATION (SSL EV) – certyfikat potwierdzający autentyczność domeny i jej właściciela oraz wyświetlający zielony pasek adresu. To certyfikat o najwyższym zaufaniu.

Certyfikat SSL EV jest odpowiedni dla:

 • branży finansowej,

 • firm świadczących usługi płatnicze,

 • systemów bankowości internetowej oraz płatności online.

ILE KOSZTUJE ZAINSTALOWANIE CERTYFIKATU SSL?

Koszt certyfikatu SSL to opłata roczna. W zależności od jego rodzaju zakupienie i zainstalowanie certyfikatu kosztuje od około 150 do 500 zł.

Możemy wykonać to dla Ciebie. Jeśli jesteś zainteresowany – skontaktuj się z nami.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array