Certyfikaty SSL – jak kupić i zainstalować?

Zabezpiecza dane przez ich szyfrowanie. Zwiększa bezpieczeństwo oraz podnosi prestiż domeny, na której jest zainstalowany. Certyfikat SSL jest stosowany od wielu lat. Obecnie w wielu przypadkach stanowi wymóg. Sprawdź rodzaje certyfikatów oraz najważniejsze informacje na ich temat.
CZYM JEST CERTYFIKAT SSL?
Certyfikat SSL to narzędzie zabezpieczające witrynę internetową i gwarantujące zachowanie poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Polega na szyfrowaniu komunikatów między urządzeniami i jest rejestrowany na określoną nazwę domeny.
Jako forma bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych certyfikat SSL stosowany jest od 1994 roku. Ze względu na to, iż gwarantuje skuteczność oraz łatwą obsługę i instalację certyfikaty SSL instalowane były początkowo w bankowości elektronicznej, systemach płatności online oraz w internetowych serwisach aukcyjnych.
KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CERTYFIKATU SSL
Certyfikat SSL:
szyfruje dane oraz poufne informacje, w tym między innymi dane klienta korzystającego ze sklepu internetowego,
gwarantuje bezpieczeństwo – szyfrowanie danych zabezpiecza je przed ich przedostaniem się w niepowołane ręce,
podnosi wiarygodność witryny – zabezpieczona certyfikatem SSL domena jest oznaką profesjonalizmu i należytego traktowania danych klientów.
BRAK CERTYFIKATU SSL A JEGO POSIADANIE
Strona, która nie posiada certyfikatu SSL przesyła na serwer niezaszyfrowane informacje, w tym między innymi wypełnione przez użytkowników formularze. To sprawia, że dane te mogą być łatwo przechwycone. Zainstalowanie certyfikatu SSL powoduje, że informacje między serwerem a przeglądarką zostają zaszyfrowane. Dotyczy to domeny posiadającej certyfikat. Dla subdomeny potrzebny jest certyfikat Wildcard. Łącząc się ze stroną www posiadającą certyfikat SSL uruchomione zostają algorytmy i klucze szyfrujące wykorzystywane podczas przekazywania danych między serwerem www a przeglądarką.
KIEDY STOSOWAĆ CERTYFIKAT SSL?
Certyfikat SSL należy stosować zawsze wtedy, gdy użytkownik podaje swoje dane. Należy więc zainstalować go między innymi wtedy, gdy prowadzisz:
serwis internetowy i użytkownik zakładając swoje konto posługuje się loginem i hasłem,
sprzedaż internetową, gdyż wówczas użytkownik wypełnia formularz i podaje swoje dane,
posiadasz stronę internetową, do której logujesz się z przeglądarki internetowej.
Certyfikat SSL wzmacnia wiarygodność a przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo danych osób, które korzystają ze strony internetowej.
CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY URUCHOMIĆ CERTYFIKAT SSL?
Aby zainstalować na domenie certyfikat SSL należy:
posiadać stronę www pod wybraną domeną,
zarejestrować domenę na firmę podając dane firmowe, które są widoczne w bazie WHOIS,
założyć konto e-mail o adresie hostmaster@twojadomena.pl – na to konto wpływa bowiem prośba o potwierdzenie zlecenia.
JAK POZNAĆ, ŻE STRONA POSIADA CERTYFIKAT SSL?
To, czy strona posiada certyfikat SSL użytkownik może poznać po pasku adresu. Strona bez certyfikatu SSL posiada adres http://, natomiast strona zabezpieczona certyfikatem SSL https://, obok adresu znajduje się też najczęściej kłódka. W przypadku korzystania z internetowej bankowości pasek adresu jest najczęściej zielony, co dowodzi, że strona posiada certyfikat SSL EV.
RODZAJE CERTYFIKATÓW SSL
Certyfikaty SSL są różne i oferują różny poziom zabezpieczenia. Wśród nich wyróżnić można następujące rodzaje certyfikatów:
CERTYFIKAT SSL DOMAIN VALIDATION (SSL DV) – certyfikat zabezpieczający transmisję danych oraz potwierdzający jej autentyczność.
Certyfikat SSL Domain Validation jest odpowiedni dla:
małych sklepów, portali i forów internetowych,
właścicieli blogów i stron opartych o system CMS, do których można uzyskać dostęp po zalogowaniu się w przeglądarce internetowej,
właścicieli aplikacji instalowanych na fanpage`ach Facebooka – Facebook wymusza jego zainstalowanie, dzięki czemu użytkownicy posiadają szyfrowane połączenie zabezpieczające ich dane.
CERTYFIKAT SSL ORGANIZATION VALIDATION (SSL OV) – certyfikat potwierdzający autentyczność domeny i jej właściciela.
Certyfikat SSL OV jest odpowiedni dla właścicieli serwisów z rozbudowanym formularzem rejestracji, podczas którego użytkownicy podają swoje dane personalne, w tym imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu. Ze względu na bezpieczeństwo danych certyfikat ten powinny posiadać:
duże sklepy internetowe,
portale hotelowe umożliwiające internetową rezerwację noclegu,
serwery baz danych,
witryny urzędów administracji publicznej.
CERTYFIKAT SSL EXTENDED VALIDATION (SSL EV) – certyfikat potwierdzający autentyczność domeny i jej właściciela oraz wyświetlający zielony pasek adresu. To certyfikat o najwyższym zaufaniu.
Certyfikat SSL EV jest odpowiedni dla:
branży finansowej,
firm świadczących usługi płatnicze,
systemów bankowości internetowej oraz płatności online.
ILE KOSZTUJE ZAINSTALOWANIE CERTYFIKATU SSL?
Koszt certyfikatu SSL to opłata roczna. W zależności od jego rodzaju zakupienie i zainstalowanie certyfikatu kosztuje od około 150 do 500 zł.
Możemy wykonać to dla Ciebie. Jeśli jesteś zainteresowany – skontaktuj się z nami.
Popularne artykuły
Kategorie
Najnowsze artykuły
Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.