Blog

2017-07-21 14:11

Aplikacje mobilne - tworzenie, przykłady, zalety

Aplikacje mobilne - tworzenie, przykłady, zalety

Żyjemy w czasie bumu na urządzenia mobilne. Popatrz wokół siebie. Co widzisz? Na pewno dostrzegasz co najmniej jeden telefon komórkowy lub tablet. Wielu czyta ten tekst właśnie na ich ekranie. Popatrz nieco dalej. Co widzisz, gdy mijasz ludzi? Jeśli zwrócisz na to uwagę, z pewnością zobaczysz, że część z nich patrzy właśnie w ekrany swoich przenośnych urządzeń. Co robią? Wielu z nich korzysta właśnie z aplikacji mobilnej.

Co to jest aplikacja mobilna?

Aplikacja mobilna, z angielskiego mobile software, mobile application (mobile app) to nazwa dla oprogramowania działającego na urządzeniach przenośnych – telefonach komórkowych, smartfonach, palmtopach, tabletach. Przykładem jednych z pierwszych aplikacji mobilnych instalowanych na urządzeniach przenośnych były: skype, klient pocztowy czy cieszące się dużym zainteresowaniem gry.
Nazywane często apkami aplikacje mobilne zrewolucjonizowały rynek swoją innowacyjnością, na którą składa się to, iż każdy posiadacz urządzenia mobilnego może z niej korzystać:

 • w dowolnym miejscu na świecie,

 • o dowolnej porze dnia,

 • bez konieczności posiadania komputera,

 • także bez dostępu do internetu.

Niektóre aplikacje mobilne, tak zwane samodzielne aplikacje mobilne funkcjonują bez konieczności łączenia się z internetem. Oprogramowania instalowane na urządzeniach mobilnych pozwalają nam kupować bez wychodzenia z domu, zamawiać pizzę czy bukiet kwiatów, sprawdzić rozkład jazdy czy repertuar w kinie, wykonać przelew bankowy, rozmawiać przez telefon nie ponosząc z tego tytułu kosztów czy grać w ulubione gry.

Najlepsze aplikacje mobilne 2016 roku

Popularność aplikacji mobilnych mierzona jest ilością pobrań. Jakie aplikacje mobilne cieszyły się największym uznaniem w minionym roku?
Z raportu Nielsena przeprowadzonego w USA wynika, że najpopularniejszą aplikacją na smartfony w Stanach Zjednoczonych była aplikacja mobilna Facebooka. Korzysta z niej miesięcznie średnio 146 milionów użytkowników. Drugie miejsce najpopularniejszych aplikacji zajął Facebook Messenger (129 milionów użytkowników miesięcznie), natomiast trzecie YouTube. Dużą popularnością cieszyły się również aplikacje: Google Maps i Googe Search oraz Apple Music, która w zaledwie 10 miesięcy zdobyła ponad 68 milionów użytkowników. W top 10 znalazły się również takie aplikacje mobilne jak gmail, instagram, google play oraz amazon app.
Top smartfon apps 2016 (źródło: nielsen.com)

Rodzaje aplikacji mobilnych

Wśród aplikacji mobilnych wyróżnić można następujące ich rodzaje:

 • aplikacje mobilne offline – to aplikacje mobilne, które są instalowane na wybranych urządzeniach mobilnych. Aby korzystać z tego rodzaju aplikacji mobilnej dostęp do internetu nie jest potrzebny, co sprawia, że z aplikacji mobilnych offline można korzystać w każdej chwili bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. Wśród aplikacji mobilnych offline występują między innymi takie aplikacje, które umożliwiają synchronizację z innymi urządzeniami. Takie rozwiązanie może ułatwiać pracę zespołu, dlatego jest wykorzystywane w wielu firmach.

 • aplikacje mobilne klienckie – aby kliencka aplikacja mobilna działała konieczny jest dostęp do internetu i serwera z bazą danych. Aplikacje te posiadają mobilne interfejsy nawiązujące do aplikacji stacjonarnych. Oznacza to, że aplikacje wyświetlane na urządzeniach mobilnych są do nich dostosowane. Przykładami klienckich aplikacji mobilnych są: klient pocztowy e-mail, aplikacja mobilna magazynowo-sprzedażowa, aplikacja mobilna dla przedstawicieli handlowych, systemy zarządzania ofet.

 • aplikacje mobilne webowe – tego typu aplikacje to zaawansowane strony www zoptymalizowane do wyświetlania ich na ekranach urządzeń mobilnych. Użytkownicy webowych aplikacji mobilnych mogą pracować na rozbudowanych systemach webowych. Przykładami webowych aplikacji mobilnych są systemy b2b, platformy e-commerce, intranet (np. sieć komputerowa w obrębie danego przedsiębiorstwa).

Dedykowane aplikacje mobilne

Dedykowane aplikacje mobilne to oprogramowania powstające na podstawie analizy potrzeb klienta. Aplikacje dedykowane współpracują często z rozwiązaniami typu system magazynowy, księgowy, platforma b2b, b2c, intranet i poprawiają efektywność pracy.

Nasze dedykowane aplikacje mobilne są:

 • nowoczesne i funkcjonalne,

 • zgodne z najnowszymi trendami UX,

 • przyjazne dla użytkowników,

 • intuicyjne i łatwe w nawigacji,

 • estetyczne i przyjemne w odbiorze,

 • tworzone na każdą platformę mobilną (Android, iOS, Mikrosoft),

 • dopasowane do potrzeb klienta.

Cechy i zalety aplikacji mobilnych

Obecnie urządzeń mobilnych jest 5x więcej niż desktopów – komputerów stacjonarnych, laptopów. 25% użytkowników do przeglądania internetu wykorzystuje dziś wyłącznie urządzenia mobilne, rośnie też ruch na stronach internetowych z urządzeń mobilnych. Taki stan rzeczy przekłada się na wzrost zainteresowania aplikacjami mobilnymi. Ich podstawową zaletą jest przede wszystkim to, iż można korzystać z nich bezpłatnie bezpośrednio ze swojego urządzenia mobilnego. Dostęp do aplikacji mobilnych jest szybki, łatwy i ogólnodostępny po zainstalowaniu ich na swoim urządzeniu. W zależności od rodzaju aplikacji dostęp do internetu jest wymagany (klienckie aplikacje mobilne) lub nie (aplikacje mobilne offline).

Aplikacje mobilne pozwalają:

 • śledzić i dodawać ogłoszenia, np. aplikacja mobilna otomoto, olx,

 • sprawdzać rozkład jazdy komunikacji, np. aplikacja mobilna jakdojade,

 • odtwarzać i segregować muzykę, np. aplikacja mobilna Pulsar Music Player,

 • przeglądać aktualne promocje, np. aplikacja mobilna SuperPharm,

 • rezerwować noclegi, np. aplikacja mobilna Booking.

Prezentacja aplikacji mobilnej:

Obecnie większość z nas swoje urządzenie mobilne ma zawsze przy sobie. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by przekonać się o tym, iż korzystają z nich już nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci i młodzież. Mając więc do zaoferowania tak szerokiej grupie docelowej swój produkt czy usługę warto zadbać o aplikację mobilną, która pozwoli skorzystać z naszej oferty. Interesuje Cię wykonanie aplikacji mobilnej? Dowiedz się więcej.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array