Blog

2018-04-04 14:04

Aplikacje internetowe (webowe) - przykłady

Aplikacje internetowe (webowe) przykłady i zastosowania

Przydatność rozmaitych aplikacji webowych jest nieoceniona. Pozwalają one usprawnić realizację wielu procesów, a także zagwarantować użytkownikom dostęp do bardzo szerokich możliwości.

Wszystko to sprawia, że tego typu rozwiązania znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach i sektorach – w medycynie, finansach, turystyce, komunikacji, IT, rozrywce, usługach etc. Po stronie ich największych zalet należy zapisać przede wszystkim dostępność oraz sposób wykorzystania. Firmy projektujące aplikacje internetowe dbają o to, aby zarówno interfejs, jak i poszczególne funkcje były przygotowywane zgodnie z zasadami User Experience. Wszystko to pozytywnie wpływa na wygodę ich obsługi.

Co ważne, aplikacje internetowe są dostępne dla posiadaczy dowolnego urządzenia z dostępem do sieci. Nie musi być to komputer. Równie dobrze posłużą nam one na sprzęcie mobilnym – smartfonie, tablecie, a nawet na smartwatchu.

Czym są aplikacje internetowe?

Zanim przejdziemy do przedstawianie poszczególnych przykładów omawianych rozwiązań, warto najpierw pokrótce wyjaśnić, z czym mamy do czynienia. Aplikacja internetowa to nic innego, jak program, który wykorzystuje połączenie internetowe i przeglądarkę zainstalowaną na danym urządzeniu. Sprawia to, że bez dostępu do Internetu, nie jesteśmy w stanie korzystać z jej możliwości, aplikacje webowe często są zitegrowane ze stroną WWW.

Tworzenie rozwiązań webowych wymaga skorzystania ze specjalistycznych języków programowania, takich jak PHP, Java czy też Python.

Przykłady aplikacji internetowych

Ze względu na rozwój technologii internetowych i informatycznych, omawiane programy występują na rynku w wielu formach. Różnią się między sobą nie tylko sposobem przygotowania, ale również zakresem działania czy też wykorzystywanymi technologiami. Biorąc pod uwagę obecny rynek, wymienić możemy co najmniej kilka głównych grup takich aplikacji.

  • Systemy ERP. Skrót ten oznacza Enterprise Resource Planning, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Rozwiązania tego typu pozwalają na sprawną integrację dostępnych działów konkretnej firmy. Związane jest to między innymi z przygotowaniem jednej bazy danych, z której korzystać będą wszystkie sektory przedsiębiorstwa – taka centralizacja działań umożliwia osiąganie lepszych rezultatów, a także usprawnienie przekazu informacji w firmie.

Warto zaznaczyć, że systemy ERP tworzone są specjalnie dla konkretnych przedsiębiorstw. Podmioty zajmujące się ich opracowywaniem stają przed wyzwaniem określenia rzeczywistych potrzeb firmy, a także znalezienia sposobu na zintegrowanie poszczególnych działów w jednym systemie.

  • Aplikacje sprzedażowe. Czyli wszelkiego rodzaju rozwiązania, które pozwalają na przeprowadzanie transakcji sprzedażowych i zakupowych za pośrednictwem Internetu.

 

  • Aplikacje B2B. Są to systemy tworzone specjalnie dla biznesu. Ułatwiają one realizację procesów sprzedażowych, polegających między innymi na składaniu zamówień i generowaniu faktur. Co ważne, tego typu programy pomagają usprawnić relację na linii firma – partnerzy biznesowi. Mamy tu na myśli przede wszystkim dostawców, dystrybutorów czy też wszelkich pośredników.

 

  • Aplikacje e-learningowe. Cały szereg rozwiązań wspomagających naukę. Najpopularniejszą grupę stanowią różnego rodzaju programy do nauki języków obcych, takie jak Duolingo oraz Memrise. Pozwalają one na poznawanie nowych rzeczy, powtarzanie zdobytej wiedzy, a także na skorzystanie z wielu funkcji dodatkowych. Dostęp do tego wszystkiego zapewnia natomiast intuicyjny i przyjazdy interfejs.

 

  • Aplikacje HR. Czyli różnego rodzaju programy, które usprawniają proces rekrutacji wewnątrz firmy.

 

  • Systemy CRM. Służą one do prowadzenia relacji na linii firma-klient. Zdecydowanie wspomagają one pracę najważniejszych działów w firmie (marketingu, sprzedaży, zarządzania etc.), dzięki czemu możliwe staje się zwiększenie jakości obsługi klienta, co oczywiście wpływa na całą firmę.

Jest to zaledwie niewielka część aplikacji internetowych, na jakie możemy się zdecydować. Sporą grupę tworzą również programy księgowe ułatwiające między innymi wystawianie faktur, mechanizmy usługowe, które pozwalają użytkownikom zamówić jedzenie, zarezerwować stolik w restauracji czy też kupić bilet do kina, a także różnego rodzaju rozwiązania związane z muzyką, filmem czy też grami.

Projektowanie aplikacji internetowych

Mechanizmy webowe mogą być dedykowane, a więc tworzone specjalnie dla konkretnej firmy, po uwzględnieniu jej potrzeb i wymagań. Decydując się na wybór podmiotu, który wykona aplikację, powinniśmy przede wszystkim kierować się jego renomą – stanowi ona bowiem potwierdzenie tego, czy dany system zostanie w odpowiedni sposób dostosowany do ustalonych wytycznych i czy w jego ramach możemy liczyć na skorzystanie nowoczesnych technologii.

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array