Blog

2017-07-17 11:11

Aplikacje internetowe, webowe - czym są?

Aplikacje internetowe, webowe - czym są?

Rozwój technologii i mobilności spowodował, że wielu z nas zaczęło gubić się w internetowym świecie znaczeń słów. Mobilność, responsywność, UX, Java, CSS, HTML to słowa, których wielu z nas nie rozumie. Tymczasem temat nie jest tak trudny, na jaki wygląda. Dziś nieco więcej o aplikacjach webowych, które zamiennie nazywane są też aplikacjami internetowymi.

Co to jest aplikacja internetowa?

Definicja aplikacji internetowej tłumaczy, iż jej nazwa pochodzi od angielskiego zwrotu „web application”, dlatego też w języku polskim aplikacja internetowa nazywana jest zamiennie aplikacją webową. Samo określenie „aplikacja internetowa” oznacza program komputerowy, który pracuje na serwerze i komunikuje się z hostem użytkownika komputera przez sieć komputerową. Do tego zadania wykorzystuje przeglądarkę internetową użytkownika aplikacji webowej. Użytkownik ten staje się interaktywnym klientem aplikacji webowej.
Aby uruchomić aplikację webową potrzebny jest dostęp do internetu. To wymaga funkcjonowania serwera – komputera lub aplikacji zainstalowanej na komputerze. Zadaniem serwerów HTTP (z angielskiego Hypertext Transfer Protocol) jest serwowanie stron internetowych. Kiedy w okienko przeglądarki wpisujemy adres strony, np. www.gapper-agencja.pl do serwera firmy, w której wykupiona jest usługa, zostaje wysłane zapytanie HTTP. W odpowiedzi na nie przeglądarka wyświetla stronę internetową wraz ze znajdującą się na niej treścią.

Inne rodzaje aplikacji

Aplikacja internetowa działa w momencie, gdy mamy dostęp do internetu. Wśród aplikacji znaleźć można i taką, która tego nie wymaga. Jednym z rodzajów aplikacji jest aplikacja desktopowa, która jest instalowana na komputerze użytkownika. Przykładem takiej aplikacji jest na przykład pakiet Office, z którego można korzystać bez użycia internetu. Aby jednak wprowadzić do niej zmiany, konieczne jest wgranie aktualizacji z płyty lub pobranie jej z internetu.
Innym rodzajem aplikacji są aplikacje mobilne, które powstają na potrzeby użytkowników mobilnych i są odtwarzane na ich urządzeniach. W zależności od projektu dostęp do internetu może być potrzebny lub jest zbędny.

Dedykowane rozwiązania w aplikacjach internetowych

Realizując każdy projekt mamy na uwadze to, by w 100% spełniał on potrzeby naszego klienta. Takie możliwości daje indywidualne projektowanie aplikacji internetowych a następnie wdrażanie dedykowanych aplikacji webowych. Nasze aplikacje internetowe to produkty tworzone na zamówienie, niczym garnitur szyty na miarę. Są one:

 • tworzone zgodnie z potrzebami klienta,

 • dopasowane bezpośrednio do specyfiki branży i oferty,

 • zgodne z ustalonymi wytycznymi,

 • zaprojektowane przez dział kreatywny – designerów i copywriterów, dla których to, co widoczne dla użytkowników jest pasją i sztuką.

Nasze aplikacje internetowe usprawniają pracę, gdyż są odpowiedzią na konkretne potrzeby zamawiającego.

Języki aplikacji internetowych

Aplikacje internetowe mogą być napisane w różnych językach. Najczęściej są nimi: PHP, Java, Python. Bez względu na język aplikacji użytkownik przeglądarki wysyła do serwera żądanie. Ten odpowiada na nie generując zawartość aplikacji webowej. Tą zawartością są pliki tworzone w różnych językach.

 • HTML (Hypertext Markup Language) – język znaczników, które opisują strukturę strony, czyli to, z jakich elementów się ona składa.

 • CSS (Cascading Style Sheets) – język stylów, które opisują wygląd strony internetowej. Wspólnie z HTML daje możliwość projektowania czytelnych i przejrzystych aplikacji internetowych.

 • Java Script – język programowania. Kod JavaScript jest interpretowany przez przeglądarkę i uruchomiony przez nią. Przykładem wykorzystania języka programowania Java Script mogą być widoczne na stronach internetowych animacje.

Responsywne aplikacje webowe

Większość współczesnych użytkowników internetu korzysta z urządzeń mobilnych. W związku z tym, iż tablety i smartfony są dziś często wykorzystywane do przeglądania stron internetowych projektując aplikacje webowe gwarantujemy dopasowanie wyświetlanych treści do każdego urządzenia, na którym może być ona przeglądana. Przed oddaniem aplikacji w ręce użytkowników praktykujemy przeprowadzanie testów z wykorzystaniem urządzeń mobilnych o różnych parametrach technicznych. To pozwala wyeliminować błędy, w tym między innymi uciążliwą funkcjonalność.

Rodzaje i przykłady aplikacji internetowych

Aplikacje internetowe powstają na indywidualne zlecenia klientów. Są dedykowane, a więc szyte na miarę. W zależności od potrzeb aplikacje webowe mogą przybierać różne formy. Wśród aplikacji interesownych wyróżnić można między innymi:

 • e-learningowe aplikacje internetowe służące do nauki, wykonywania testów, powtórzeń, kontrolowania postępów w nauce. Internetowa szkoła nie wymaga zatrudniania pracowników oraz wynajmowania lokali użytkowych, pozwala więc zaoszczędzić,

 • transakcyjne aplikacje internetowe to aplikacje służące do obsługiwania zleceń składanych drogą internetową (sklepy internetowe, platformy e-commerce, bankowe aplikacje transakcyjne, platformy aukcyjne i ogłoszeniowe),

 • bookingowe aplikacje internetowe – systemy webowe umożliwiające wykonywanie rezerwacji czy rejestracji wizyt z możliwością płatności online,

 • systemy ERP – aplikacje internetowe organizujące pracę, np. system magazynowania, zaopatrzenia, księgowania, planowania produkcji,

 • sprzedażowe aplikacje internetowe – aplikacje webowe umożliwiające dokonywanie transakcji sprzedażowych, zakupowych i aukcyjnych,

 • ogłoszeniowe aplikacje internetowe – aplikacje internetowe umożliwiające zamieszczanie ogłoszeń sprzedażowych, usługowych i innych,

 • systemy CRM – aplikacje webowe usprawniające pracę wewnętrzną, zintegrowane z innymi systemami firmowymi,

 • aplikacje internetowe b2b - systemy zintegrowane z oprogramowaniem wewnątrz firmy, ułatwiające pracę i dostęp z poza wewnętrznych sieci,

 • aplikacje internetowe HR - systemy rekrutacyjne pracowników.

Zalety aplikacji internetowych

Korzyści z korzystania i posiadania aplikacji internetowych jest wiele. Są one ważne z perspektywy użytkownika oraz właściciela aplikacji webowej.
Aplikacje internetowe dla ich użytkowników są korzystne przede wszystkim ze względu na łatwą do nich dostępność – użytkownik nie musi posiadać przy sobie własnego urządzenia, np. zabierać ze sobą komputera, by skorzystać z aplikacji webowej. Dostęp do aplikacji internetowej jest możliwy z każdego urządzenia z dostępem do internetu. Ograniczeniem w wypadku aplikacji webowych nie jest ani rodzaj rozdzielczości ekranu urządzenia, ani system operacyjny. Nawet na użyczonym sprzęcie jesteśmy w stanie skorzystać z aplikacji internetowej, by na przykład uruchomić pewne procesy zarządzające firmową bazą danych.
Użytkownik aplikacji internetowej nie musi też wykonywać jej aktualizacji. Właściciel aplikacji webowej wykonuje ją na serwerze, dzięki czemu użytkownik wchodzący w aplikację otrzymuje nową wersję bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian. Sama awaria sprzętu nie oznacza też utraty danych użytkownika.
Aplikacja internetowa przynosi też wiele korzyści jej właścicielowi. O ile dla użytkownika zaletą aplikacji webowej jest łatwy dostęp do niej, o tyle dla jej właściciela jej posiadanie jest równoznaczne ze zwiększeniem bezpieczeństwa w kwestii przechowywania danych. Aplikacje internetowe ułatwiają również ich utrzymanie, pozwalają na szybszy czas reakcji, usprawniają ich funkcjonowanie. Aplikacje internetowe umożliwiają również integrację z innymi systemami firmowymi oraz ułatwiają skalowanie.

Aplikacje internetowe są dziś powszechnie wykorzystywane zarówno z poziomu użytkownika, jak i ich właścicieli. Wiele firmowych stron internetowych ma dziś postać aplikacji webowych. Dają one możliwość swobodnego i elastycznego wdrażania nowych treści, tak istotnych w momencie ciągłego rozwoju firmy.

Zainteresowany aplikacją webową? Skorzystaj z naszej oferty.

 

 

Każdego dnia robimy zwykłe rzeczy niezwykle dobrze,
bo jak coś robić, to robić to najlepiej.

Skontaktuj się z nami

Array